Profesjonalne wyposażenie kąpielisk

Maciej Piwowski
21.05.2015

Prowadząc kąpielisko lub basen musimy szczególnie dbać o bezpieczeństwo osób w nim przebywających . Niezwykle ważne jest, by korzystając z miejsca do pływania towarzyszyło nam poczucie bezpieczeństwa. Doświadczony ratownik i odpowiedni sprzęt ratunkowy stanowią podstawę systemu bezpieczeństwa nad wodą.

Profesjonalne wyposażenie kąpielisk można zakupić w dobrych sklepach WOPR, które specjalizują się w sprzedaży sprzętu do ratownictwa wodnego, żeglarstwa itp. np. SklepRatownik24.pl. Solidny sprzęt ratunkowy daje gwarancję, że w sytuacji zagrożenia życia nie okaże się zawodny .

Podstawowe wyposażenie basenu powinno składać się z koła ratunkowego z linką lub pasami ratowniczymi. Istotnym elementem są także żerdzie, akustyczny sygnał alarmowy typu gwizdek, gong, dzwon lub syrena, sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne. Ponadto ratownicy powinni posiadać bosaki, którymi mogą pomóc osobom, mającymi trudności z utrzymaniem się na powierzchni. Jeśli zamierzamy prowadzić lekcje nauki pływania warto pomyśleć również o zakupie czepków, kamizelek i kółek dla małych dzieci, a także desek do nauki pływania i popularnych makaronów .

Otwarte kąpieliska mają swoje standardy wyposażenia. I tak dla przykładu, kąpielisko nad jeziorem, rzeką czy morzem powinno być wyposażone w ratowniczą łódź motorową oraz wiosłową. W pobliżu lustra wody należy umieścić koło ratunkowe lub pasy ratownicze. Natomiast na każdym stanowisku ratownika powinna znajdować się lornetka, tuba oraz tablica do zamieszczania informacji o temperaturze wody i powietrza. Ważnym elementem wyposażenia są także środki łączności między stanowiskami ratowniczymi. Dodatkowo każdy ratownik powinien posiadać rzutkę ratunkową, a także zestaw do nurkowania (płetwy, maska, fajka). Do pełnego wyposażenia stanowiska ratowniczego potrzebny jest również maszt wraz z kompletem flag, a także sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne.

Na dobrze wyposażonym kąpielisku nie powinno zabraknąć akcesoriów do sportów wodnych. Koszykówka wodna, siatkówka wodna czy piłka wodna to doskonała zabawa, zwłaszcza na upalne dni lata.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.