Poznaj główne przyczyny częstomoczu

Krzysztof Jagielski
30.01.2023

Częstomocz, czyli po prostu oddawanie moczu z ponadnormatywną częstotliwością, również w nocy, to jeden z bardziej kłopotliwych objawów zmian w organizmie – zwykle niekorzystnych. Jeśli odwiedzasz toaletę kilkadziesiąt razy dziennie i nie możesz przespać nocy bez wstawania „na siku”, to sprawdź, co może być tego przyczyną.

Infekcja układu moczowego

To najczęstsza przyczyna częstomoczu u kobiet i u dzieci. Na infekcję układu moczowego może wskazywać również podwyższona temperatura, pieczenie okolic intymnych oraz nieprzyjemny zapach moczu.

Przerost prostaty

Z kolei u panów bardzo częstą przyczyną tego problemu jest przerost gruczołu krokowego. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli mężczyzna ma powyżej 50 lat, odczuwa parcie na mocz w nocy, strumień moczu jest bardzo słaby, w rodzinie występował już ten męski nowotwór.

Cukrzyca

Wielokrotne oddawanie moczu w ciągu dnia oraz w nocy może być jednym z pierwszych objawów cukrzycy typu 1 lub typu 2. Jest to reakcja organizmu na potrzebę pozbycia się nadmiaru glukozy. Warto więc zacząć od skontrolowania poziomu cukru we krwi.

Ciąża

Problemem częstomoczu jest doskonale znany ciężarnym kobietom, przy czym trzeba zaznaczyć, że trudno to uznać za objaw ciąży – parcie na mocz pojawia się w trzecim trymestrze, kiedy większość kobiet doskonale wie, w jakim znajduje się stanie. Częstomocz u ciężarnych powoduje rozrastająca się macica napierająca na pęcherz.

Choroby weneryczne

Jeśli masz za sobą przygodne zbliżenie i nie wiesz nic o swoim partnerze, to być może częstomocz jest u Ciebie spowodowany chorobą weneryczną. To jeden z objawów np. chlamydii oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Niedoczynność przysadki mózgowej

Częstomocz może być również objawem niedoczynności przysadki mózgowej, przy czym wówczas powinny pojawić się również inne niepokojące sygnały, jak osłabienie, ciągła senność, bladość skóry, zapadnięte oczy czy obrzęk powiek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie