Jeśli spodziewasz się dziecka, to wcale nie musisz rezygnować z dbania o siebie. Jest to wręcz wskazane! Nadal możesz umawiać się na wizyty u fryzjera czy wykonywać zabiegi na dłonie. Niestety, ale lista dostępnych dla Ciebie przyjemności teraz znacznie się skróciła. Istnieje szereg popularnych zabiegów kosmetycznych, którym absolutnie nie wolno się poddawać w ciąży. Kilka z nich wymieniamy w naszym poradniku.
Jeśli nie poddałaś się temu zabiegowi przed zajściem w ciążę, to niestety teraz będziesz musiała długo poczekać na wizytę w salonie kosmetycznym. Powodem jest ból, którego w czasie ciąży należy za wszelką cenę unikać. Nie wiadomo także na 100%, jak promieniowanie lasera wpływa – i czy w ogóle – na płód. Dlatego dla bezpieczeństwa zrezygnuj z depilacji laserowej w ciąży.
Rada
Nie polecamy również poddawania się depilacji woskiem, która jest bardzo bolesna, a to z kolei powoduje wydzielanie kortyzolu – hormonu stresu szkodzącego płodowi.
Ten, podobnie jak i inne zabiegi antycellulitowe, są wykluczone w okresie ciąży. Dlaczego? Ponieważ w trakcie ich wykonywania u pacjentki rośnie ciśnienie krwi, co nie jest korzystne dla płodu, a wręcz może być dla niego niebezpieczne. Zrezygnuj więc z drenażu limfatycznego, body-wrappingu czy endermologii.
Do takich peelingów najczęściej wykorzystuje się silne kwasy, na czele z glikolowym i migdałowym, a także retinolem. Istnieje ryzyko, że przenikną one do krwioobiegu, a tym samym do płodu. Sprawa jest bardzo poważna, ponieważ taka sytuacja może nawet doprowadzić do poronienia. Dlatego żadna odpowiedzialna kosmetyczka czy kosmetolog nie wykona peelingu chemicznego klientce będącej w ciąży.
Jest to zabieg, w którym wykorzystuje się ultradźwięki. Te z kolei przenikają do płodu, co może doprowadzić do jego uszkodzenia. Nie ma zatem możliwości, aby bezpiecznie poddać się zabiegowi peelingu kawitacyjnego. Dotyczy to wszelkich zabiegów z wykorzystaniem prądu i ultradźwięków.
Jeśli myślisz o jego wykonaniu, to zdecyduj się na to przed zajściem w ciążę. Później będzie to już wykluczone. Podczas wykonywania makijażu permanentnego może dojść do uszkodzenia skóry, co z kolei sprzyja różnym infekcjom. Te są groźne nie tylko dla matki, ale też dla rozwijającego się dziecka.