Polska przychodnia Londyn – dlaczego Polacy leczą się u polskich lekarzy?

Antoni Kwapisz
07.08.2019

Wielka Brytania uznawana jest za wzór do naśladowania, jeśli chodzi o organizację życia publicznego. Wyjątek stanowi publiczna służba zdrowia, której przebywający w UK Polacy mają wiele do zarzucenia. Część z nich rezygnuje z usług brytyjskich placówek medycznych i dokonuje rejestracji w polskiej przychodni. Polska przychodnia Londyn zajmuje się leczeniem pacjentów różnych narodowości, ale nie trudno zauważyć, że najczęściej są to właśnie Polacy.

Co o brytyjskiej służbie zdrowia sądzą Polacy?

Jeszcze kilkanaście lat temu wielu Polaków konsultowało swoje dolegliwości z lekarzami w Polsce. Nikogo nie dziwił powrót do kraju z powodu wizyty u lekarza specjalisty. Na przestrzeni lat sytuacja uległa diametralnej poprawie i dziś zaufanie do publicznej służby zdrowia w UK jest zdecydowanie większe, choć ci, którzy w UK przebywają od niedawna, nie do końca potrafią przyzwyczaić się do brytyjskiego systemu.

Długie kolejki, płatne recepty i ciąża prowadzona przez położną

Problemem są oczywiście kolejki do lekarzy i długi czas oczekiwania na wykonanie specjalistycznych badań. Jeżeli dolegliwości pacjentów nie wymagają natychmiastowej interwencji, muszą uzbroić się w cierpliwość. Poza tym na wizytę do lekarza specjalisty nie można dostać się z marszu. 90% kontaktów ze służbą zdrowia odbywa się za pośrednictwem lekarza rodzinnego i bez jego skierowania nie można skorzystać z żadnych świadczeń. W Polsce skierowania również są wymagane, ale nie ma większego problemu z ich pozyskaniem – lekarz pierwszego kontaktu wystawia stosowny dokument od ręki, podczas gdy w UK próbuje postawić diagnozę i podjąć się leczenia. Jeżeli przepisuje leki, pacjent płaci za wystawienie recepty (niektórym pacjentom przysługują bezpłatne recepty).

Pozostając w temacie lekarstw, koniecznie musimy wspomnieć o paracetamolu. Mitem jest twierdzenie, że brytyjscy lekarze traktują go jako lek na wszystko, choć rzeczywiście Polacy bywają zaskoczeni ilością wskazań do zażywania tego leku. Niekiedy oczekują, że lekarz wystawi receptę na antybiotyk, podczas gdy on nie widzi wskazań do zażywania tak silnych leków i rekomenduje właśnie paracetamol.

Obawy pacjentów dotyczą również sposobu prowadzenia ciąży w UK. Prawdą jest, że ciąża w Wielkiej Brytanii prowadzona jest przez położną (oczywiście są przypadki wymagające kontaktu z lekarzem), co niekoniecznie odpowiada Polkom przyzwyczajonym do opieki lekarskiej w Polsce. Z tego powodu wiele z nich korzysta z usług prywatnych placówek medycznych, a szczególnie chętnie przychodni polskich.

Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na najwyższym poziomie

Skoro wiemy już, co Polacy sądzą o publicznej służbie zdrowia w UK, możemy domyśleć się, że wielu z nich korzysta z prywatnych usług medycznych, najlepiej świadczonych przez polskich lekarzy. Polscy lekarze w UK to osoby, które zdobywały wiedzę i doświadczenie zarówno w polskich, jak i brytyjskich placówkach medycznych, dlatego potrafią wpasować się w brytyjski system, a jednocześnie rozumieją potrzeby pacjentów przybyłych z Polski. Oczywiście ogromne znaczenie ma tutaj brak barier językowych. To często właśnie z tego powodu Polacy leczą się u polskich lekarzy. Idą do nich bez obaw, że nie zostaną zrozumiani, albo sami nie zrozumieją tego, co na temat ich choroby oraz sposobu leczenia mówią lekarze.

Kolejnym powodem, dla którego Polacy korzystają z pomocy polskich lekarzy jest fakt, że polska przychodnia Londyn świadczy usługi medyczne na najwyższym poziomie: zatrudnia najlepszych specjalistów wielu dziedzin medycznych i dysponuje wysokiej jakości sprzętem. Czas oczekiwania na wizytę czy badanie nie jest długi, a zapisać można się zarówno online, jak i telefonicznie.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.