Podstawowe zasady przyjmowania suplementów diety

Andrzej Winnicki
11.06.2019

Suplementy diety stały się dla nas czymś tak powszechnym, że w praktycznie każdej domowej apteczce można znaleźć przynajmniej kilka tego typu produktów. W ślad za upowszechnieniem suplementów nie idzie niestety wzrost świadomości na temat ich bezpiecznego stosowania. Wiele osób nie zna choćby podstawowych zasad przyjmowania suplementów diety, co może mieć fatalne skutki dla zdrowia. Nasz poradnik pomoże Ci pozbyć się wątpliwości.

Dawkowanie skonsultowane z lekarzem

To absolutna podstawa. Suplementy diety, choć z pozoru niewinne i nieszkodliwe, mogą mieć bardzo różny wpływ na organizm przyjmującej je osoby. Dlatego pierwszym krokiem zawsze powinno być skonsultowanie się z lekarzem, który na podstawie wyników badań i wywiadu z pacjentem przepisze odpowiedni preparat i dawkowanie. Robienie tego wszystkiego na własną rękę jest skrajnie nieodpowiedzialne!

Rada

Po ustaleniu dawkowania nie zmieniaj go we własnym zakresie, nawet jeśli masz wrażenie, że przyjmowanie suplementu nie poprawiło Twojej kondycji. Grozi to polipragmazją – zwiększeniem ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

Nie rozgryzaj kapsułek

Częstym błędem popełnianym przez osoby przyjmujące suplementy diety w formie kapsułek, jest rozgryzanie ich lub otwarcie przed połknięciem. Nie wolno tego robić! Kapsułka nie tylko ma ułatwić przyjęcie suplementu, ale także pełni funkcję ochronną – gwarantuje zachowanie pożądanego czasu uwalniania substancji znajdujących się w suplemencie.

Przyjmowanie suplementów bez kapsułki to prosta droga do nabawienia się problemów żołądkowych, zgagi, a w skrajnym przypadku nawet wrzodów. Nie sposób też przewidzieć, jak organizm zareaguje na tak gwałtowne przeniknięcie substancji czynnych do krwioobiegu.

Na czczo – czyli jak?

Może się to wydać śmieszne, ale mnóstwo osób nie rozumie, co to właściwie oznacza, że suplement diety należy przyjmować na czczo. Wyjaśniamy: chodzi o to, aby zażyć preparat 12 godzin po ostatnim posiłku, czyli zwykle rano. Jeśli jednak zdarza Ci się jeść w środku nocy, to pamiętaj o zachowaniu 12-godzinnej przerwy. Może ona wówczas wypaść w okolicach południa.

Ponadto trzeba pamiętać o jeszcze jednej, niezwykle ważnej zasadzie: nie bagatelizujemy wskazanego przez producenta terminu przydatności do spożycia. Jeśli suplement diety jest przeterminowany, nie należy go przyjmować – nawet wtedy, gdy opakowanie nie zostało jeszcze otwarte.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.