Czerniak to nowotwór skóry, który w naszym kraju diagnozuje się stosunkowo rzadko. Według szacunków notujemy około 2400 przypadków czerniaka rocznie – mniej więcej po równo wśród kobiet i mężczyzn. Poziom wiedzy na temat czerniaka jest w naszym społeczeństwie niski, stąd wiele osób nie ma pojęcia, że występują u nich objawy wymagające pilnej konsultacji lekarskiej. Dodatkowo warto znać podstawowe zasady profilaktyki czerniaka, które omawiamy w naszym poradniku.
Choć wszyscy lubimy słońce, to w ramach profilaktyki czerniaka należy unikać bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne w godzinach największej aktywności słońca – czyli między 11 a 16 latem.
Kluczową zasadą, do której bezwzględnie należy się stosować, jest używanie kremów ochronnych z filtrem. Nie ważne, czy masz ciemną karnację i „słońce Cię nie bierze” – musisz chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem, również wtedy, gdy wybierasz się tylko na spacer w słoneczny dzień (także zimą!).
Pierwszym objawem czerniaka jest pojawienie się na skórze dziwnego znamienia lub znamion o ciemnym zabarwieniu, wokół których tworzy się czerwona obwódka. To sygnał alarmowy. Dlatego warto regularnie oglądać swoje znamiona (tzw. pieprzyki) oraz prosić o to partnera.
Wiele osób nigdy w życiu nie było u dermatologa. Tymczasem gabinet tego specjalisty warto odwiedzać nie tylko w przypadku leczenia choroby skóry, ale również w celach profilaktycznych. Wizyta u dermatologa powinna mieć miejsce raz na pół roku lub najrzadziej raz na rok – szczególnie dotyczy to osób mających wiele znamion na ciele, a więc znajdujących się w grupie ryzyka czerniaka.
Opalanie się w solarium jest wyjątkowo szkodliwe dla ludzkiej skóry. Trudno wręcz uwierzyć, że takie przybytki nadal funkcjonują na naszym rynku. Dla zdrowia warto je omijać szerokim łukiem. Regularne korzystanie z solarium to podstawowy czynnik ryzyka czerniaka.
Jak widać nie są to przesadnie trudne zasady. Przed czerniakiem naprawdę można się uchronić i nie wymaga to wprowadzania uciążliwych zmian w swoim życiu.