Podstawowe zasady pielęgnowania skórek paznokci

Remigisz Szulc
20.02.2018

Zadarte, suche, pękające skórki wokół paznokci potrafią zepsuć efekt nawet bardzo precyzyjnego manicure. Dlatego w każdym profesjonalnym salonie kosmetycznym specjalista w pierwszej kolejności poświęca uwagę temu obszarowi. O skórki należy jednak dbać także na co dzień, co pozwoli uniknąć wspomnianych problemów i cieszyć się zdrowym wyglądem dłoni. W tym artykule przedstawiamy podstawowe zasady pielęgnowania skórek paznokci.

Stosowanie kremu nawilżającego

Być może o tym nie wiesz, ale po każdym myciu rąk wzrasta ryzyko pękania skórek paznokci. Jest to spowodowane ścieraniem naturalnej warstwy lipidowej. Skóra po prostu się przesusza, na co duży wpływ ma stosowanie mydeł z zawartością detergentów. Dlatego pamiętaj, by po każdym myciu dłoni wetrzeć w nie odrobinę kremu nawilżającego. Przed położeniem się spać nasmaruj dłonie kremem odżywczym z mocznikiem.

Rękawiczki ochronne

Stosujesz je podczas sprzątania czy mycia naczyń? Jeśli nie, to nie dziw się, że Twoje skórki paznokci wyglądają źle i notorycznie się zadzierają. To wina silnych detergentów, które znajdują się w płynie do naczyń, środkach do czyszczenia armatury czy nawet wilgotnych chusteczkach odtłuszczających. Dlatego naprawdę warto zainwestować w gumowe rękawiczki i zakładać je zawsze przed planowanym kontaktem z detergentami.

Zabieg odżywiający

Aby go wykonać nie musisz wcale iść do kosmetyczki. Raz w tygodniu staraj się nakładać na swoje dłonie, paznokcie i skórki maseczkę odżywczą, którą możesz wykonać na bazie kremu, miodu i olejku migdałowego. Dobrym pomysłem będzie także założenie bawełnianych rękawiczek lub owinięcie dłoni folią spożywczą. Miksturę zostaw na 20 minut, a następnie zmyj samą wodą.

Regularne wizyty u kosmetyczki

Manicure należy wykonywać maksymalnie do dwa tygodnie. Jeśli nie czujesz się na siłach, to oddaj się w ręce doświadczonej kosmetyczki. Z pewnością jesteś w stanie zainwestować te 100-150 złotych miesięcznie w piękny wygląd swoich dłoni. Jeśli nie, to naucz się robić manicure we własnym zakresie, pamiętając o zasadach higieny (stosuj jednorazowe patyczki, skórki zmiękczaj oliwką, nigdy nie wycinaj ich do krwi).

Na koniec pamiętaj o podstawie, czyli zdrowej diecie. Skórki paznokci są papierkiem lakmusowym kondycji organizmu, na co ogromny wpływ ma Twój jadłospis. Włącz do niego więcej warzyw i owoców, ogranicz słodycze, pij duże ilości wody (nawadnianie od środka jest niezmiernie ważne!).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.