Podstawowe zasady pielęgnacji skóry pod oczami

Mateusz Nowak
19.02.2021

Skóra pod oczami jest wyjątkowo delikatna i najcieńsza. Warto wiedzieć, że nie chroni jej warstwa lipidowa. To właśnie dlatego ten fragment skóry najszybciej ulega procesom starzeniowym i najwcześniej zauważamy tam zmarszczki. Dodatkowo skóra pod oczami jest narażona na wielogodzinne oddziaływanie światła niebieskiego oraz kontakt z kosmetykami do makijażu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Kilka podstawowych zasad opisujemy w naszym poradniku.

Pamiętaj o demakijażu

Skórze pod oczami nie służy kładzenie się spać w pełnym make-upie. Substancje zawarte w kosmetykach do makijażu mogą ją podrażniać, dlatego przed pójściem do łóżka poświęć kilka chwil na demakijaż. Użyj do tego delikatnego mleczka, które jest łagodniejsze dla skóry niż płyn.

Krem nawilżający

Po zmyciu makijażu nie zapomnij również o zabezpieczeniu skóry pod oczami przed nadmierną utratą wody – przypominamy o braku warstwy lipidowej. W każdej aptece i dobrej drogerii kupisz specjalny krem pod oczy, który stosuje się na noc. Ma on dość luźną konsystencję, łatwo się rozprowadza i szybko wchłania. Dzięki temu rano skóra pod oczami będzie miękka i mniej zmęczona, nawet jeśli prześpisz tylko kilka godzin.

Krem na cienie i worki pod oczami

Istnieje mnóstwo kosmetyków pozwalających zakamuflować i ograniczyć efekt pojawiania się worków i nieestetycznych cieni pod oczami. Niekoniecznie musi to mieć związek z zarywaniem nocy. U niektórych osób jest to cecha dziedziczna, u innych natomiast może wskazywać na problemy z nerkami.

Jeśli wykluczysz przyczynę chorobową i okaże się, że to po prostu cecha Twojej urody, to możesz zabrać się za kamuflowanie cieni i worków. W tym celu użyj specjalnego kremu, który zawiera witaminę A i witaminę C – mają one właściwości rozjaśniające, a przy tym bardzo dobrze pielęgnują i odżywiają delikatną skórę pod oczami. Dobry krem pod oczy powinien zawierać również kofeinę oraz wyciąg z miłorzębu, które poprawiają mikrokrążenie, uelastyczniają skórę oraz zapobiegają powstawaniu obrzęków.

Staraj się również robić sobie częste przerwy od pracy przed monitorem ekranowym, ogranicz oglądanie telewizji, zawsze zakładaj okulary przeciwsłoneczne w pogodny dzień oraz wysypiaj się.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.