Płukanie zatok przy pomocy gotowego zestawu irygacyjnego – jak to robić prawidłowo?

Krzysztof Jagielski
08.09.2021

Gotowe zestawy do irygacji są bardzo wygodne w stosowaniu i bezproblemowo dostępne w każdej aptece. Ich popularność stale rośnie, ponieważ coraz więcej osób odkrywa, że jest to znakomita forma terapii zapalenia zatok. Zestaw jest dużo skuteczniejszy w porównaniu ze zwykłym wydmuchiwaniem wydzieliny czy sprayami na bazie wody morskiej. Trzeba tylko wiedzieć, jak go prawidłowo używać.

Przygotuj płyn do irygacji

Każdy zestaw do irygacji składa się z butelki oraz saszetki z preparatem. Wsyp go do butelki i uzupełnij czystą wodą zgodnie z instrukcją producenta.

Rozpoczynamy irygację

Na początku może Ci się to wydawać bardzo nienaturalne, ale spokojnie – irygacja nie boli (jeśli zostanie prawidłowo wykonana). Pochyl się nad umywalką, otwórz usta (i miej je cały czas otwarte), oddychaj przez usta, a następnie przyłóż końcówkę butelki do dziurki od nosa. Teraz wystarczy już tylko nacisnąć na butelkę, co spowoduje uwolnienie roztworu pod ciśnieniem.

Delikatnie ruszając głową możesz regulować kierunek strumienia. Wyczujesz, że płyn dostaje się do zatok, a następnie wypływa drugą dziurką. To znak, że prawidłowo wykonujesz irygację. Kontynuuj zabieg do momentu, aż zatoki będą czyste (wolne od wydzieliny) i wykorzystaj taką ilość płynu, jaka jest zalecana przez producenta. Resztę wylej.

Uwaga!

Pozostałego roztworu nie należy ponownie używać do kolejnej irygacji. Zawsze przygotowujemy świeżą porcję płynu.

Po skończonym zabiegu wydmuchaj nos i przemyj twarz oraz dokładnie opłucz butelkę i zostaw do wyschnięcia.

Jak często płukać zatoki przy pomocy zestawu do irygacji?

To zależy od tego, czy akurat przechodzisz zapalenie zatok przynosowych czy może chcesz się przed nim uchronić. W przebiegu leczenia zatok płukanie warto wykonywać kilka razy dziennie, minimum rano i wieczorem – jednak nie krótko przed wyjściem na mroźne powietrze.

Z kolei w celach profilaktycznych zaleca się przeprowadzanie płukania zatok 2-3 razy w tygodniu, choć błędem nie będzie też codzienny zabieg. Pozwoli to utrzymać zatoki w czystości i znacząco ograniczyć ryzyko rozwoju stanu zapalnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie