Ostroga piętowa — leczenie i objawy

Krzysztof Jagielski
01.04.2022

Kość piętowa jest największą z siedmiu kości stępu, które łączą stopę z goleniem. To również jeden z trzech punktów podparcia, przez co każdego dnia jest narażona na duże obciążenia podczas chodzenia, czy biegania. Jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń tej kości jest tzw. ostroga piętowa. Jest to dolegliwość, której towarzyszy silny ból podczas chodzenia. Co jest przyczyną powstawania ostrogi piętowej i jak się ją diagnozuje oraz leczy?

Ostroga piętowa – co to jest?

Ostroga piętowa to narośl kostna rozwijająca się na powierzchni kości piętowej. Tego typu zmiany są również określane mianem osteofitów, po łacinie calcar calcanei. Powstają w wyniku mikrourazów prowadzących do przewlekłych zmian zwyrodnieniowych w obrębie wyrostka przyśrodkowego guza piętowego. Z czasem stan zapalny obejmuje również rozcięgno podeszwowe, jest to struktura będąca kontynuacją ścięgna Achillesa. W wyniku reakcji zapalnych dochodzi do skrócenia rozcięgna oraz odkładania się złogów wapiennych w miejscu przyczepu ścięgna. Na kości piętowej zaś tworzy się wyrostek kostny, o charakterystycznym ostro zakończonym kształcie, który na zdjęciu RTG przypomina ostrogę. Specjaliści wyróżniają dwa typy ostrogi piętowej:

  • Ostroga piętowa górna, czyli grzbietowa – usytuowana jest po grzbietowej stronie guza piętowego w kierunku ścięgna;
  • Ostroga piętowa dolna, czyli podeszwowa – zmiana guzka przyśrodkowego kości rośnie w kierunku przodostopia.

Nie leczona ostroga piętowa nie tylko powoduje dyskomfort podczas chodzenia, lecz z czasem prowadzi do zaburzeń właściwego napięcia mięśniowego, co się wiąże z rozwojem wad stóp, kończyn dolnych i problemami przy chodzeniu. Dlatego właściwa diagnostyka oraz leczenie jest niezwykle istotne.

Przyczyny powstawania ostrogi piętowej

Ostroga piętowa powstaje z różnych powodów. Może być spowodowana zarówno urazami mechanicznymi, jak i zmianami w organizmie spowodowanymi zaburzeniami chorobowymi. Do najczęstszych czynników etiologicznych zalicza się:

  • Intensywne treningi sportowe – podczas których nogi muszą intensywnie pracować, np. bieganie, czy tenis;
  • Praca wymagająca wielogodzinnego stania;
  • Złe obuwie — źle dobrane wkładki, zbyt obcisłe buty, lub zbytnio rozchodzone bez właściwej amortyzacji dla stóp i pięt podczas chodzenia, a także buty na wysokim obcasie;
  • Nadwaga i otyłość – powoduję zbyt duże obciążenie stawów oraz kości stopy i śródstopia;
  • Artretyzm – choroba zwyrodnieniowa stawów;
  • Niedoleczone urazy w obrębie stawu skokowego, a także w obrębie stopy lub pięty;
  • Stany zapalne kości oraz stawów – wynikające między innymi z wieku;
  • Niewłaściwa biodynamika podczas chodzenia – wynikające między innymi z płaskostopia.

Objawy i diagnostyka ostrogi piętowej

Ostrodze piętowej towarzyszą różne objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Do najczęstszych dolegliwości zalicza się ból, jednak to nie jedyne zaburzenie, które się z nią wiąże. Do najczęstszych objawów ostrogi zalicza się:

  • Przewlekły lub przerywany ból w pięcie – początkowo ostry ból pojawia się głównie przy chodzeniu, z czasem staje się on tępy i towarzyszy również podczas spoczynku;
  • Pojawienie się czułego punktu na pięcie – w konkretnym miejscu pojawia się tkliwe i bolesne miejsce, które utrudnia poruszanie się;
  • Powstawanie wyczuwalnych wypukłości na pięcie;
  • Powiększenie węzłów chłonnych w wyniku przewlekłych stanów zapalnych;
  • Obrzęk pięty.

Nie wszystkie objawy muszą występować jednoczenie. W razie podejrzenia ostrogi piętowej przed podjęciem leczenia niezbędne jest przeprowadzenie właściwej diagnostyki. Badaniem podstawowym umożliwiającym wykrycie zmian jest RTG stopy, a także USG lub rezonans magnetyczny. Ostroga piętowa w Dolnośląskim Centrum Ginekologii i Medycyny Rodzinnej we Wrocławiu jest leczona metodą ostrzykiwania specjalnym preparatem działającym immunosupresyjnie i przeciwzapalnie. By przeciwdziałać nawrotom ostrogi, niezbędna jest również właściwa rehabilitacja.

Jak można przeciwdziałać rozwojowi ostrogi piętowej?

Osoby, które już zmagały się z tym zaburzeniem, lub są w grupie ryzyka, u których ostroga może wystąpić, powinny zadbać o właściwą profilaktykę. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie obuwie. Rezygnacja z wysokich obcasów to pierwszy krok do zdrowych stóp. Kupując buty, trzeba zwracać szczególną uwagę, by ich wnętrze były odpowiednio miękkie i elastyczne, by zapewniały odpowiednią amortyzację. Dobrym rozwiązaniem są również wkładki żelowe lub ortopedyczne.

Do zalecanych działań profilaktycznych zaliczane są również ćwiczenia oraz masaże, które można wykonywać także samemu w domu, przy pomocy piłeczki tenisowej. Z pewnością nie bez wpływu będzie mieć redukcja wagi, co przyczyni się do zmniejszenia obciążeń układu kostnego.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie