Ortopeda - specjalista od zdrowych kości i stawów

Marek Szydełko
29.12.2020

Ortopeda to specjalista, z którego usług korzystają osoby w różnym wieku, które mają problem z narządem ruchu. Lekarz tej specjalności zajmuje się leczeniem zarówno urazów, kontuzji, złamań, jak i chorób przewlekłych układu mięśniowo – szkieletowego oraz ruchowego. W zakres jego zainteresowań wchodzą problemy ze stawami, ścięgnami, nerwami, wiązadłami oraz mięśniami.

Kiedy warto skorzystać z pomocy ortopedy?

Mało jest osób, które nigdy nie korzystały z usług lekarza ortopedy. W ostatnich latach coraz więcej osób cierpi na różnego typu dolegliwości związane z układem ruchu, dlatego lekarze jest specjalności cieszą się dużym zainteresowaniem. Obecny styl życia, brak ruchu, spędzaniu wielu godzin przy biurku, w pozycji siedzącej, powoduje, że ludzie, nawet młodzi, cierpią na bóle nóg, rąk, a także dolegliwości ze strony kręgosłupa. To skłania do szukania pomocy i wizyty u ortopedy. Inne przyczyny, które wymagają wizyty u tego lekarza to:

  • długotrwałe bóle nóg i rąk, niezwiązane ze zwiększonym wysiłkiem,

  • ból w trakcie uprawnia sportu,

  • wystąpienie złamań, zwichnięć, pęknięć i innych nagłych urazów,

  • podejrzenie choroby zwyrodnieniowej,

  • choroby i urazy kręgosłupa,

  • łokieć tenisisty,

  • ostroga piętowa,

  • deformacje stóp,

  • wady postawy u dorosłych i dzieci,

  • wady rozwojowe u małych dzieci (utykanie, chodzenie na palcach, nierówna postawa, koślawe kolana, itp.),

Do ortopedy warto udać się profilaktycznie, w celu sprawdzenia stanu kości i stawów. Jest to szczególnie wskazanie dla sportowców, którzy są narażeni na zwiększone ryzyku urazów i kontuzji. Badania kontrolne powinny również wykonać osoby, które po drugim okresie bezruchu, planują zacząć uprawiać sport i bardziej aktywny tryb zrycia.

Ortopeda – jak wygląda diagnostyka?

Wizyta u ortopedy składa się z wywiadu, badania palpacyjnego oraz zlecenia badań dodatkowych, które umożliwiają postawienie diagnozy. Bardzo ważny jest wywiad, w czasie którego pacjent powinienem dokładnie opisać niepokojące objawy, opowiedzieć o okolicznościach ich wystąpienie, itp. Kolejnym krokiem jest badanie, dzięki któremu lekarz może określić stan chorego narządu, jego ruchomość, sprawdzić, czy nie występuje obrzęk, sprawdzić reakcje na ucisk. W diagnostyce ortopedycznej bardzo ważne są badania obrazowe. Jest to rtg, usg oraz dokładniejsza tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i artrografia. Badania pozwalają określić charakter i stopień zaawansowania uszkodzeń, pokazują występujące nieprawidłowości, guzy, torbiele czy złamania. Bardzo ważne, aby badania wykonać na sprzęcie wysokiej jakości, który umożliwia prawidłowe rozpoznanie choroby. W klinice REX MEDICA badania wykonywane są na urządzeniach najnowszej generacji, który pozwalają wykryć najmniejsze nieprawidłowości i dopasować sposób dalszego postępowania. Może to być leczenie farmakologiczne, zachowawcze, rehabilitacja lub leczenie operacyjne.

Operacje ortopedyczne

Ortopeda wykonuje skomplikowane operacje, które pozwalają wrócić do codziennego funkcjonowania, umożliwiają poruszenie się i samodzielne życie. Ratuje ludzi po wypadkach i kontuzjach, również tych sportowych. Do najczęściej wykonywanych operacji należą zabiegi dotyczące kolan, które zagrożone są ryzykiem wystąpienia zmian zwyrodnionych, a także ulegają częstym kontuzjom i urazom. Często wykonywane jest operacyjne leczenie i rekonstrukcja łękotek, wiązadeł i rzepki. Wiele operacji dotyczy leczenia złamanych czy pękniętych kończyn górnych i dolnych, wszczepiania endoprotez czy leczenia nowotworów kości. Zakres pracy ortopedów jest bardzo duży, lekarze diagnozują, operują oraz razem z rehabilitantami, zajmują się pacjentem w okresie rekonwalescencji.

Problemy ze stawami, bóle mięśni i kości powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Nie warto zwlekać, ponieważ wcześnie wykryta choroba pozwala szybko rozpocząć leczenie i uniknąć pogłębienia problemu. Warto wybrać dobrą klinikę, w której na miejscu można wykonać wszystkie niezbędne badania. W REX MEDICA SPORT pracują doświadczeni ortopedzi, którzy służą pomocą wszystkim, korzy brykają się z się z rozmaitymi schorzeniami ortopedycznymi. Więcej dowiesz się na stronie https://www.rexmedicasport.pl/usluga/konsultacje-ortopedyczne/.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.