Opuchnięte powieki: jak sobie z tym poradzić?

Mariusz Siwko
06.07.2020

Opuchnięte powieki nikomu nie dodają uroku. Ten problem sporadycznie może się pojawiać u osób przepracowanych czy narażonych na silny stres, jednak jeśli opuchlizna ma ewidentnie charakter przewlekły, warto poszukać możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy. Z opuchniętymi powiekami szybko poradzi sobie każdy profesjonalny kosmetolog, ale skuteczne są też domowe sposoby, które wymieniamy w naszym poradniku.

Dlaczego puchną Ci powieki?

Opuchlizna powiek jest normalnym zjawiskiem po nieprzespanej nocy czy w przypadkach silnego zmęczenia. Niektóre osoby zmagają się jednak z tym problemem bez wyraźnej przyczyny. Warto zatem wiedzieć, że może to być po prostu indywidualna cecha urody, w tym odziedziczona po jednym z rodziców.

Jeśli zauważasz u siebie opuchnięte powieki od dłuższego czasu, dobrze się zastanów, czy i co w Twoim życiu się w ostatnio nie zmieniło. Być może stosujesz inną dietę, zbyt zasobną w sól? To jedna z typowych przyczyn opuchlizny powiek, choć wówczas opuchnięte powinny być także inne części Twojego ciała, na przykład palce i stopu.

Prozaiczną przyczyną puchnięcia powiek może być również reakcja alergiczna na składnik kosmetyku, którego używasz – na przykład cieni do powiek czy zmywacza do makijażu. Aby się upewnić, zrezygnuj na kilka dni ze stosowania tych produktów i sprawdź, czy sytuacja nie wróciła do normy.

Co pomoże na opuchnięte powieki?

Jeśli masz pewność, że problem ten ma charakter przejściowy i jest spowodowany tylko nieprzespaną nocą czy gorącym czasem w pracy, możesz śmiało wypróbować kilka domowych sposobów na opuchliznę powiek. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj okłady z zielonej herbaty lub rumianku. Najwygodniej będzie sięgnąć po produkty w saszetce – zaparz je, ostudź, następnie przyłóż sobie torebki na kilkanaście minut. To pomaga również na zmęczone oczy!

Bardzo prostym i niezawodnym sposobem na opuchnięte powieki jest przykładanie zwykłych kostek lodu. Aby nie odczuwać tak silnego dyskomfortu, możesz zawinąć kostki w bawełnianą chusteczkę i delikatnie masować powieki.

A może sok ze świeżych ogórków? Jeśli lubisz sałatkę ogórkową (w niektórych regionach nazywaną mizerią), to nie wylewaj soku, ale nasącz nim waciki kosmetyczne i przyłóż je sobie do powiek na dosłownie 25-30 minut. W tym czasie nieźle się zrelaksujesz, a przy okazji wyraźnie zniwelujesz opuchliznę. Podobne efekty przynoszą okłady z wacików nasączonych sokiem z surowych ziemniaków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.