Olejek marchewkowy: jakie ma właściwości?

Maciej Piwowski
09.09.2020

Olejek marchewkowy jest mało popularnym, a niezwykle korzystnym dla ludzkiego ciała naturalnym kosmetykiem. Pozyskuje się go w procesie maceracji nasion marchwi w oleju słonecznikowym. Taka mikstura zawiera mnóstwo drogocennych składników, na czele z witaminami B, C, E i D, a także beta-karotenem, wapniem, żelazem, miedzią i cynkiem. Dodatkowo olejek marchewkowy stanowi nośnik wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Jakie są właściwości tego kosmetyku? Jak i na co można go stosować?

Właściwości olejku marchewkowego

Zacznijmy od tego, że olejek marchewkowy jest naturalnym samoopalaczem, w dodatku całkowicie bezpiecznym dla skóry. Już jednokrotne użycie tego produktu sprawi, że Twoje ciało nabierze ładnego, oliwkowego odcienia.

Wysokie stężenie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych wskazuje na to, że olejek marchewkowy jest doskonałym kosmetykiem do pielęgnacji skóry suchej i podrażnionej. Wspomaga odbudowę naturalnej warstwy lipidowej, pomaga walczyć z dermatozami, dogłębnie nawilża skórę i przyspiesza proces jej regeneracji.

Ważną cechą olejku marchewkowego jest również to, że ma działanie hamujące wolne rodniki. Tym samym nie tylko pielęgnuje, ale też regeneruje skórę oraz tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną zabezpieczającą przed drobnoustrojami i niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Warto także wspomnieć o tym, że olejek marchewkowy jest naturalnym środkiem zabezpieczającym skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Wykazuje również działanie tonizujące i przeciwzapalne.

Jak używać olejku marchewkowego?

Olejek marchewkowy najlepiej sprawdza się do pielęgnacji całego ciała, a także cery. Możesz go używać kilka razy w tygodniu, najlepiej zaraz po kąpieli, przed opalaniem i wyjściem na świeże powietrze w upalny, słoneczny dzień. Jest świetnym wyborem dla osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach. Śmiało możesz również stosować go na włosy, dzięki czemu będą lepiej nawilżone i odżywione.

Jeśli obawiasz się koloryzującego efektu stosowania olejku marchewkowego, to dobrym rozwiązaniem będzie dodanie kilku kropel tego naturalnego kosmetyku do środków, których używasz na co dzień – np. balsamu czy szamponu do włosów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie