Olej konopny na ratunek urodzie! Poznaj jego właściwości kosmetyczne

Jerzy Biernacki
01.01.2021

Olej konopny jest jednym z największych hitów kosmetycznych ostatnich lat. Samo słowo „konopie” przestaje nam się kojarzyć wyłącznie z substancjami zakazanymi i stopniowo odkrywamy cudowne właściwości konopi siewnych, nazywanych też włóknistymi czy przemysłowymi. Pozyskiwany z nich olej konopny ma bardzo szerokie zastosowanie kosmetyczne, a jego regularne używanie ma zbawienny wpływ na urodę. Poznaj najważniejsze właściwości oleju konopnego, które powinny Cię przekonać do jego stosowania.

Odbudowuje warstwę hydrolipidową naskórka  

Warstwa ta zapobiega nadmiernej utracie wody, a tym samym zapewnia optymalne nawilżenie skóry. Gdy tego zabraknie, skóra staje się podatna na podrażnienia, wiotka, pojawiają się zmarszczki i różnego rodzaju dermatozy. Olej konopny, zawierający mnóstwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w naturalny sposób odbudowuje barierę ochronną naskórka.

Chroni przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi

Największy skarb oleju konopnego, czyli wspomniane wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (w doskonałej proporcji) same w sobie mają właściwości ochronne. Nie tylko nawilżają, ale też natłuszczają skórę, dzięki czemu jest ona lepiej zabezpieczona przed takimi czynnikami środowiskowymi, jak niska temperatura, wiatr, ostre promieniowanie słoneczne. Regularne stosowanie oleju konopnego od wewnątrz i na zewnątrz ma zatem realne przełożenie na spowolnienie procesów starzeniowych skóry.

Łagodzi stany zapalne

Olej konopny jest nie tylko kosmetykiem, ale też naturalnym środkiem o działaniu terapeutycznym. Znakomicie sprawdza się w łagodzeniu różnych stanów zapalnych skóry, wywołanych między innymi atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą czy egzemą. Jeśli cierpisz na którąkolwiek z tych chorób, to butelka oleju konopnego powinna zawsze znajdować się w Twojej łazience. Używaj go szczególnie po kąpieli.

Sprawdza się w pielęgnacji skóry z dermatozami

Olej konopny ma bardzo dobre zastosowanie w pielęgnacji skóry problematycznej, ze skłonnością do podrażnień i różnego rodzaju dermatoz. Niweluje świąd, przyspiesza gojenie się ran, wyrównuje koloryt skóry. Doskonale sprawdza się w przypadkach alergii skórnych.

Regeneruje i odżywia

Zawarte w oleju konopnym witaminy ADEC oraz kwasy tłuszczowe stanowią naturalne pożywienie dla ludzkiej skóry. Składniki te mają również właściwości regeneracyjne, dlatego stosowanie oleju konopnego zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz jest polecane w przypadku pielęgnacji skóry zniszczonej, na przykład po intensywnym opalaniu się czy kontaktach ze środkami chemicznymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.