Odstawienie antykoncepcji hormonalnej a ciąża: co powinnaś o tym wiedzieć?

Andrzej Winnicki
15.02.2021

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najpopularniejszych, najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod planowania rodziny. Wiele pań stosuje ją latami, ale w pewnym momencie dochodzą do wniosku, że czas najwyższy zajść w ciążę. W większości przypadków jest to oczywiście jak najbardziej możliwe, jednak do sprawy należy podejść odpowiedzialnie – zwłaszcza po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Czy można zajść w ciążę zaraz po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej?

Jak najbardziej, a wręcz jest to całkiem prawdopodobne. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek ma to do siebie, że ochrona przed nieplanowaną ciążą zależy przede wszystkim od sumienności kobiety. Jeśli zapomnisz przyjąć pigułkę lub nie zrobisz tego z premedytacją, to licz się z wysokim ryzykiem zajścia w ciążę. Wystarczy jednorazowe przerwanie terapii, aby zakończyć cały cykl ochrony.

Lepiej wstrzymaj się z zajściem w ciążę

Większość ginekologów jest zdania, że zajście w ciążę natychmiast po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych nie jest najlepszym pomysłem. Wskazane jest odczekanie co najmniej 2-3 miesięcy i poobserwowanie swojego organizmu, przede wszystkim regularności cyklu miesiączkowego. To pozwoli dużo precyzyjniej „wstrzelić się” z zajściem w ciążę i tym samym uniknąć przykrych rozczarowań.

Dodatkowo czas po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej należy wykorzystać na dobre przygotowanie się do zajścia w ciążę. Należy zacząć przyjmować kwas foliowy, suplementować witaminy przepisane przez ginekologa, oczywiście poddać się kompleksowemu badaniu ginekologicznemu. W tym okresie można stosować inne metody planowania rodziny, jak chociażby prezerwatywy.

Pamiętaj o superowulacji

Zjawisko superowulacji budzi kontrowersje w środowisku ginekologicznym, bo nie ma żadnych twardych dowodów na jego istnienie. Mimo to rzeczywiście obserwuje się, że spora grupa kobiet zachodzących w ciążę zaraz po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej rodzi bliźnięta, trojaczki, a nawet czworaczki.

Zdaniem niektórych lekarzy ma to związek z gwałtownym odblokowaniem procesu dojrzewania jajeczek, przez co organizm jest lepiej przygotowany do zajścia w ciążę mnogą. To dodatkowy argument przemawiający za tym, aby trochę wstrzymać się z planowaniem rodziny po odstawieniu pigułek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.