Objawy zaburzeń hormonalnych

Antoni Kwapisz
28.07.2022

Zaburzenia hormonalne mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu – zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że może cierpieć na tego typu zaburzenia, spowodowane na przykład chorobami tarczycy czy przyjmowaniem niektórych leków. Warto zatem znać podstawowe objawy zaburzeń hormonalnych. Te szczególnie symptomatyczne omawiamy w naszym poradniku.

Zaburzenia rytmu serca

O problemach hormonalnych może świadczyć zbyt szybki lub zbyt wolny puls, zwłaszcza w przypadku osób, które nigdy wcześniej nie doświadczały takiego stanu. Najczęściej ten problem występuje u kobiet, natomiast w przypadku mężczyzn może mieć związek ze zbyt wysokim poziomem testosteronu.

Gwałtowne wahania masy ciała

Wiele osób zaczyna podejrzewać u siebie zaburzenia hormonalne w momencie, gdy pomimo normalnego odżywiania się nagle zaczynają gwałtownie przybierać na wadze lub wprost przeciwnie – chudnąć. Jest to wyraźny sygnał mogący wskazywać właśnie na problemy z hormonami.

Ciągłe zmęczenie

Jesteś osobą bardzo aktywną życiowo, zawsze rozpierała Cię energia, natomiast od pewnego czasu trudno jest Ci zmusić się do wyjścia na dwór, ciągle chce Ci się spać, nie masz na nic siły? Taka reakcja organizmu również może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych (choć nie tylko), dlatego w pierwszej kolejności wykonaj badania krwi i omów ich wyniki z lekarzem.

Problemy trawienne

Osoby z zaburzeniami hormonalnymi często obserwują u siebie wstydliwe problemy trawienne, w tym zaparcia, biegunki czy nadmierną częstotliwość wypróżniania się. Może to wskazywać zarówno na nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy.

Zaburzenia psychiczne

Osoby, które mają niezdiagnozowane problemy z gospodarką hormonalną, często obserwują pogorszenie nastroju, mają skłonność do popadania w stany depresyjne, bywają bardzo drażliwe. Jest to szczególnie charakterystyczne dla pań, które zbliżają się do wieku menopauzalnego – w ich przypadku ma to związek ze spadkiem poziomu estrogenów.

Pogorszenie wyglądu

Zaburzenia hormonalne mogą mieć – i zwykle mają – bezpośredni wpływ na wygląd włosów i skóry, prowadząc do ich przesuszenia, zmatowienia, osłabienia. Z kolei panie mogą zaobserwować u siebie pojawienie się nadmiernego owłosienia, w tym na twarzy oraz klatce piersiowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.