Objawy uzależnienia się od suplementów diety

Mateusz Nowak
22.06.2021

Nie wiadomo dokładnie, ile osób w Polsce może być uzależnionych od suplementów diety. Skala tego problemu jest jednak z roku na rok coraz większa, o czym świadczą relacje terapeutów. Uzależnić się od suplementów diety jest bardzo łatwo, a zerwanie z tym nałogiem pod względem skali trudności można porównać do lekomanii czy nawet alkoholizmu. Sprawdź więc, czy nie masz objawów uzależnienia od suplementów.

Bez suplementu gorzej się czujesz

I nie wynika to wcale z faktu, iż suplement rzeczywiście Ci pomaga. Ty po prostu gorąco w to wierzysz, dlatego każde pominięcie dawki suplementu budzi w Tobie niepokój. Mózg podpowiada Ci, że teraz na pewno doświadczysz negatywnych konsekwencji nieprzyjęcia produktu, a więc jest to samospełniająca się przepowiednia. To typowy objaw uzależnienia, nie tylko od suplementów.

Dzień zaczynasz od myślenia o przyjęciu suplementu

Czy wiesz, że dokładnie tak samo mają palacze z papierosami, alkoholicy z alkoholem, narkomani z narkotykami czy seksoholicy z seksem? Jeśli pierwszą poranną myślą jest zażycie suplementu, to ewidentnie masz problem z uzależnieniem i nie możesz tego lekceważyć. Spróbuj odstawić te środki na jakiś czas, a jeśli nie dasz rady, to poszukaj pomocy terapeuty.

Masz wyrzuty sumienia, gdy zapomnisz przyjąć suplement

Zdarza Ci się pominąć dawkę suplementu z powodu np. zapracowania, a gdy to sobie uświadomisz, wówczas wpadasz w panikę i masz ochotę „ukarać się” za zapominalstwo? Możemy więc z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że jesteś uzależniony od przyjmowania suplementów. To silna postać uzależnienia psychicznego, która wymaga już interwencji terapeuty.

Testujesz wszystkie rynkowe nowości

Nie przegapisz okazji, aby wypróbować nowy suplement diety pojawiający się na rynku? Śledzisz nowości, regularnie zaglądasz na strony producentów, uważnie słuchasz reklam w radiu i uciszasz rodzinę, gdy pojawia się reklama jakiegoś suplementu w telewizji? To także wyraźne symptomy uzależnienia się od tego typu specyfików.

Przedkładasz suplementy nad zalecenia lekarza

Jeśli lekarz przepisuje Ci jakiś lek, a Ty nie wykupujesz go, tylko wierzysz, że uda się rozwiązać Twój problem zdrowotny przy pomocy ulubionego suplementu, to masz do czynienia z zaawansowaną postacią uzależnienia. Koniecznie poszukaj pomocy specjalisty!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.