Objawy skrajnego zmęczenia organizmu. Jak je złagodzić?

Maciej Piwowski
20.03.2023

Chyba każdemu zdarzyło się osiągnąć stan, w którym ciało kompletnie odmówiło dalszej współpracy. Zwykle jest to efekt skrajnego zmęczenia, na przykład po ostrym imprezowaniu, przekopaniu całego ogródka, wyremontowaniu mieszkania czy zarwaniu kilku nocek z rzędu, aby skończyć ważny projekt. Objawy wyczerpania są niemożliwe do zlekceważenia, ale jak je złagodzić? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Typowe sygnały wysyłane przez wycieńczony organizm

Podstawowym objawem jest nieodparta potrzeba snu. To najlepsza forma rekonwalescencji dla ludzkiego organizmu, dlatego w stanie skrajnego zmęczenia trudno jest Ci zrezygnować z położenia się na kanapie czy pójścia do łóżka, nawet w środku dnia.

O skrajnym zmęczeniu mogą również świadczyć objawy typowe dla grypy i przeziębienia, czyli:

  • ból mięśni i stawów,
  • uczucie ogólnego rozbicia,
  • ból głowy, pieczenie oczu,
  • brak sił, aby podnieść się z łóżka,
  • rozdrażnienie,
  • nadwrażliwość na dźwięki i światło.

Te objawy mogą również sugerować pospolitego kaca, natomiast jeśli nie masz za sobą obficie zakrapianej imprezy, to podejrzewaj właśnie wycieńczenie organizmu np. pracą czy przewlekłym stresem.

Co robić?

Aby złagodzić objawy przemęczenia musisz przede wszystkim słuchać swojego organizmu. Jeśli czujesz, że nie możesz ustać na nogach i musisz się zdrzemnąć, to nie walcz z tym i w miarę możliwości wróć do domu, aby odespać. Prawidłowa reakcja organizmu powinna polegać na kontynuowaniu snu nawet przez kilkanaście kolejnych godzin.

Pomocne w stanie skrajnego zmęczenia będzie wyciszenie się. Zrezygnuj z używania smartfonu, komputera, nie oglądaj telewizji, ewentualnie włącz sobie muzykę relaksacyjną.

Nie zapomnij o obfitym nawadnianiu organizmu oraz uzupełnieniu niedoborów żywieniowych. Warto sięgnąć po napój izotoniczny lub magnez w formie rozpuszczalnej. Dieta regeneracyjna powinna obfitować w produkty roślinne, natomiast w ogóle nie zawierać sacharozy (zrezygnuj ze słodyczy, słodzonych napojów). Oczywiście na kilka dni wyklucz z diety alkohol.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie