Objawy cichego zawału serca

Mariusz Siwko
24.11.2020

Zawał serca nie zawsze ma spektakularny przebieg. Bardzo często diagnozuje się go u osób, którego do samego końca zachowują się całkiem normalnie, są przytomne, a nawet są w stanie samodzielnie dotrzeć do szpitala. Mówimy wówczas o tak zwanym cichym zawale serca. Jakie są jego objawy? Warto to wiedzieć, ponieważ można je bardzo łatwo przegapić czy zbagatelizować.

Ucisk w klatce piersiowej

Nie jest to wcale objaw swoisty, ponieważ taki ucisk może wskazywać na zwykłe zmęczenie np. po biegu czy też sugerować problemy trawienne. Jeśli jednak odczuwasz ucisk przez dłuższy czas, nie pomaga wyregulowanie oddechu czy zmiana pozycji, to lepiej nie ryzykuj i poproś kogoś o zawiezienie Cię do szpitala lub wezwij karetkę.

Ból brzucha

To również dość nietypowy i łatwy do zbagatelizowania objaw. Wiele osób będzie go utożsamiać ze zwykłym przejedzeniem. Często przy cichym zawale bólowi brzucha towarzyszą też nudności i zgaga. Mogą pojawić się wymioty. Warto także wiedzieć, że takie objawy cichego zawału serca znacznie częściej występują u kobiet.

Zaburzenia równowagi

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi także należą do objawów cichego zawału serca. Należy się nimi zaniepokoić szczególnie wtedy, gdy równolegle pojawiają się duszności oraz wspomniany wcześniej ucisk w klatce piersiowej. W takiej sytuacji bezwzględnie dzwonimy po karetkę lub prosimy kogoś o zawiezienie do szpitala.

Uporczywy kaszel

Jeśli ewidentnie nie ma on podłoża infekcyjnego, pojawił się właściwie znikąd i utrzymuje się przez dłuższy czas, to można zacząć podejrzewać, że jest to objaw cichego zawału serca – zwłaszcza, gdy dana osoba miała już wcześniej problemy z układem krążenia, ma nadwagę, pali papierosy i jest po czterdziestce. Charakterystyczne jest również to, że uporczywy kaszel poprzedza zawał serca w sytuacjach stresowych.

Zimne poty

To bardzo ciekawy objaw, który – jak wynika z przeprowadzonych badań – występuje u blisko połowy mężczyzn przechodzących cichy zawał. Piszemy „mężczyzn”, ponieważ zimne poty w przebiegu zawału obserwuje się głównie u panów.

Zmęczenie

O przechodzeniu cichego zawału lub zbliżaniu się serca do granicy wytrzymałości świadczy uczucie zmęczenia, które pojawia się nawet przy stosunkowo niewielkim wysiłku – na przykład przenoszeniu zakupów z samochodu do domu czy po przejściu kilkunastu metrów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.