O czym może świadczyć żółty nalot na języku?

Maciej Piwowski
15.04.2024

Żółty nalot na języku to nie tylko problem estetyczny. Zauważając taką zmianę nie przechodź nad tym do porządku dziennego. Nie musi to od razu oznaczać choroby, natomiast na pewno nie należy lekceważyć tego objawu. Sprawdź, o czym może świadczyć żółty nalot na języku.

Niedostateczna higiena jamy ustnej

Żółty nalot na języku to częsty skutek braku regularnego szczotkowania zębów i języka. Wiele osób podczas mycia jamy ustnej kompletnie zapomina o języku, na którym także mogą się gromadzić bakterie i resztki pokarmu, czego efektem będzie właśnie pojawienie się żółtego nalotu.

Palenie tytoniu

Żółty język to częsty „towarzysz” osób nałogowo palących wyroby tytoniowe, szczególnie papierosy. Nikotynizm zawsze prowadzi do powstawania nieestetycznych przebarwień zębów, języka, warg i kącików ust.

Spożywanie niektórych pokarmów i napojów

Mamy tutaj na myśli intensywnie barwiące pokarmy i napoje, takie jak kawa, herbata czy kurkuma, których obecność w diecie może powodować tymczasowe zmiany koloru języka.

Stosowanie niektórych leków

Niektóre leki, szczególnie te, które prowadzą do suchości w ustach, mogą sprzyjać powstawaniu żółtego nalotu.

Infekcja

Żółty nalot może być również objawem infekcji, w tym zapalenia języka czy kandydoza (infekcji grzybiczej).

Sygnał alarmowy

W niektórych przypadkach żółty nalot na języku może wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia pracy wątroby, problemy żołądkowo-jelitowe czy zaburzenia oddechowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie