O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z ust?

Antoni Kwapisz
04.01.2021

Odór wydobywający się z jamy ustnej zwykle ma związek z problemami stomatologicznymi, które z kolei są konsekwencją niedostatecznej higieny (zbyt rzadkiego lub nieprawidłowego mycia zębów). Zdarza się natomiast, że jest to objaw dużo poważniejszej choroby. Jeśli więc nie masz próchnicy, nie cierpisz na choroby dziąseł, regularnie myjesz zęby, używasz płynu do płukania ust, a i tak wstydzisz się otworzyć buzię w towarzystwie drugiej osoby, to radzimy zgłosić się z tym do lekarza pierwszego kontaktu. Wcześniej dowiedz się, o czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z ust.

Gdy odór ma owocową woń

Jeśli nieprzyjemny zapach wydobywający się z Twoich ust przypomina woń sfermentowanych jabłek lub acetonu, to jest to objaw cukrzycy. Oczywiście nie jest to równoznaczne z tym, że cierpisz na tę groźną chorobę, ale na pewno nie powinieneś tego lekceważyć.

Gdy odór ma woń świeżej ziemi

Jest to bardzo charakterystyczny, słodkawy zapach, który po zmieszaniu się z wonią produktów spożywczych może być trudny do zniesienia. Mówimy wówczas o objawie chorób wątroby. Podobny problem mają jednak także osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy.

Gdy odorowi towarzyszą przewlekłe bóle brzucha

Połączenie tych dwóch objawów wskazuje już na poważne problemy w obrębie jamy brzusznej. Najczęściej u pacjentów uskarżających się na takie dolegliwości diagnozuje się wrzody żołądka lub dwunastnicy. Aby zyskać pewność co do tego, należy zgłosić się do gastrologa i poddać badaniu USG brzucha. Bardziej szczegółowa diagnostyka opiera się na gastroskopii. Nie lekceważ tego, bo nieleczone wrzody żołądka i dwunastnicy mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Gdy odór ma woń zgniłego mięsa

Jest to dość typowa przypadłość osób chorujących na ropne zapalenie zatok. Wówczas jednak nieprzyjemny zapach z ust znika zaraz po wyleczeniu infekcji, co może jednak wymagać zastosowania antybiotykoterapii.

Gdy odór ma woń amoniaku

To sygnał alarmowy, ponieważ nieprzyjemny zapach z ust przypominający amoniak sugeruje poważną chorobę nerek oraz inne schorzenia, jak niewydolność krążenia i zaburzenia elektrolitowe. Zgłoś się więc do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię na odpowiednią diagnostykę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.