Nutraceutyki, czyli zdrowie z samej natury

Remigisz Szulc
15.09.2017

Zdrowy, ekologiczny styl życia jest bez wątpienia najmodniejszym trendem na świecie. Coraz więcej osób zwraca baczną uwagę na to co je i w jakiej formie to przygotowuje. Świadomość jest podstawą zdrowego odżywiania, a tym samym utrzymania organizmu w dobrej kondycji. W tym kontekście znakomicie odnalazły się nutraceutyki, które robią ogromną karierę na całym świecie i powoli zaczynają się nimi interesować także Polacy. Co to właściwie jest? Wyjaśniamy.

Nutraceutyki to...

Jest to ogólna nazwa produktów, głównie pochodzenia roślinnego, które zawierają w sobie wyłącznie naturalne składniki odżywcze i substancje prozdrowotne. Jako pierwszy tego terminu użył biochemik Richard Beliveau. Jego badania wykazały, że w naturze istnieją produkty zdolne nie tylko do zaspokajania ludzkiego głodu, ale także przeciwdziałania chorobom czy wręcz walki z chorobami.

Nutraceutyki są najczęściej pozyskiwane z różnych medykamentów lub wzbogacane o składniki lecznicze. Mogą występować pod postacią suplementów diety, produktów spożywczych, produktów roślinnych czy składników pokarmowych.

Ludzie sięgają po nie w celu wzbogacenia diety o produkty mające zastosowanie w profilaktyce chorób, w tym nowotworowych i cywilizacyjnych. Nutraceutyki wykazują również bardzo dobry wpływ na wzmacnianie odporności ludzkiego organizmu.

Jak pozyskuje się nutraceutyki?

Jedną z przyczyn, dla których nutraceutyki nie są jeszcze tak powszechnie dostępne jak zwykła żywność, jest skomplikowany, długi, a tym samym drogi proces produkcji. Produkty te pozyskuje się najczęściej na drodze ekstrakcji np. roślin. Dlatego najpopularniejszą postacią nutraceutyków są różnego rodzaju ekstrakty i wyciągi roślinne zawierające wyizolowany cenny składnik o jakimś działaniu zdrowotnym.

Bardzo ważne jest to, że proces produkcji nutraceutyków jest w 100% wolny od dodatków chemicznych czy eksperymentów genetycznych. Tym samym osoby sięgające po te produkty mogą mieć pewność, że rzeczywiście spożywają wyłącznie to, co dała natura.

Najpopularniejszymi nutraceutykami są obecnie:

  • Kwas hialuronowy,
  • Polifenole,
  • Kwas alfa-linolenowy,
  • Likopen,
  • Sterole i sanole.

Wszystkie te substancje pozyskuje się z roślin i mają one znakomity wpływ na organizm oraz znajdują zastosowanie w walce z różnymi chorobami, w tym nowotworami.

Szał na nutraceutyki

W Polsce jeszcze go nie obserwujemy, jednak na świecie spożycie nutraceutyków rośnie w ogromnym tempie. Szacuje się, że aż 2/3 Amerykanów zjada codziennie przynajmniej jeden składnik tego typu. W Japonii nutraceutyki spożywa blisko 50% społeczeństwa. Czy to kolejna moda, a może rzeczywiście sposób na to, aby zacząć skuteczniej chronić się przed chorobami cywilizacyjnymi?Na odpowiedź na to pytanie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.                                     

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.