Nie ignoruj problemów z żyłami

Andrzej Winnicki
12.10.2021

W Polsce niestety od wielu lat mamy tendencję do tego, aby odkładać wizytę u lekarza tak długo, jak tylko jest to możliwe. Jeżeli coś nas boli to chcemy się upewnić, że na pewno ból ten nie zniknie samoistnie – czekamy więc kilka dni lub nawet tygodni i po prostu nic z tym nie robimy. A jeżeli przyczyną są na przykład problemy z żyłami - do lekarza możemy po prostu nie zdążyć już dotrzeć. Ludzie muszą zacząć zdawać sobie sprawę z własnej odpowiedzialności. Przez długi czas to nasi rodzice lub opiekunowie faktycznie dbają o to, abyśmy regularnie się badali i prowadzili zdrowy tryb życia - ale potem jest to już tylko nasze zadanie. Jak coś nam się stanie to będzie to niestety wyłącznie nasza wina.

W przypadku problemów z żyłami są one najczęściej wywołane tym, że człowiek o siebie nie dba – nie uprawia sportu, źle się odżywia, pali papierosy. Do tego można też dorzucić jeszcze alkohol w nadmiarze, stres i predyspozycje genetyczne. Jeżeli już tak postępujemy i nie zamierzamy się zmieniać to sprawdzajmy przynajmniej regularnie, jakie zdanie na temat naszego zdrowia ma flebolog. Ten specjalista na co dzień zajmuje się żyłami i być może jego uwagi w końcu do nas przemówią.

Flebolog – w czym może nam pomóc? 

Choć w Polsce mnóstwo osób ma problemy z żyłami - mało kto w ogóle wie, że istnieje taki lekarz, jak właśnie flebolog. Przerażające jest to, że zakrzepica może przecież przytrafić się każdej osobie, która ma nadwagę - a jej ryzyko jest także większe u kobiet, które przyjmują antykoncepcję hormonalną. Jak się dobrze nad tym zastanowimy to przecież takich osób w tym kraju jest mnóstwo - a one nawet nie zdają sobie sprawy z ryzyka. 

Wybierzmy się do flebologa chociażby po to, aby wykonać badanie kontrolne – jest to bardzo mocno zalecane tym osobom, u których w rodzinie zdarzały się przypadki chorób żylnych. Pamiętajmy, że flebolog może nawet uratować nam życie - a wizyta trwa kilkanaście minut i nie musimy się do niej w żaden sposób przygotowywać. Nie są też tutaj wykonywane żadne bolesne testy. 

Jak przebiega takie badanie? 

Flebolog przede wszystkim będzie na pewno chciał dowiedzieć się czegoś więcej na temat naszego trybu życia - każdy lekarz tak naprawdę od tego zaczyna. Na podstawie naszych odpowiedzi jest on w stanie określić, czy mamy predyspozycje do konkretnych chorób żylnych. Potem być może wykonane zostanie specjalne USG – nazywane USG Dopplera. Flebolog może też po prostu obejrzeć nasze nogi w poszukiwaniu oznak zakrzepicy lub żylaków.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.