Nasiona chia – poznaj ich właściwości

Krzysztof Jagielski
19.09.2024

Nasiona chia to popularny składnik zdrowej diety. Wiele osób słyszało, że warto włączyć je do swojego jadłospisu, ale właściwie – dlaczego? Nasiona te pochodzą z rośliny Salvia hispanica. Stanową bogate źródło energii i są dziś uważane za tzw. super foods. O właściwościach tych nasion i ich wpływie na organizm przeczytasz w naszym artykule.

Wspierają układ sercowo-naczyniowy

Nasiona chia są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (około 17 g na 100 g), które pomagają obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi. Tym samym można napisać, że włączenie nasion chia do diety stanowi element profilaktyki chorób serca oraz nadciśnienia tętniczego.

Regulują poziom cukru we krwi

Dzięki wysokiej zawartości błonnika (około 34 g na 100 g), nasiona chia spowalniają wchłanianie cukrów w organizmie, co pomaga utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi. Nasiona te stanowią więc cenny składnik diety osób z cukrzycą typu 2.

Wspomagają trawienie

Nasiona chia stanowią bardzo bogate źródło błonnika, który wspomaga perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. Regularne spożywanie nasion chia może przyczynić się do poprawy funkcjonowania układu pokarmowego.

Wspierają kości i stawy

Nasiona chia są bogate w wapń (aż około 631 mg na 100 g), magnez, fosfor oraz białko, a więc składniki kluczowe dla utrzymania mocnych kości i zdrowych stawów. Z kolei obecność kwasu alfa-linolenowego (ALA) sprawia, że nasiona te wykazują działanie przeciwzapalnie, co może być bardzo przydatne w okresie leczenia kontuzji i urazów.

Mają działanie antyoksydacyjne

Nasiona chia zawierają silne przeciwutleniacze, takie jak kwas chlorogenowy i kwercetyna, które neutralizują wolne rodniki i opóźniają procesy starzenia się komórek. Przeciwutleniacze te mogą także zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów.

Jak widać słuszne jest twierdzenie, że nasiona chia mogą, a wręcz powinny stanowić składnik zdrowej diety – a wymieniliśmy tylko przykłady ich pozytywnego wpływu na ludzki organizm.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie