Napar z pokrzywy do moczenia stóp – na co może pomóc?

Andrzej Winnicki
01.09.2023

Pokrzywa, choć budzi niemiłe skojarzenia, jest jedną z najcenniejszych roślin występujących w naszym środowisku. Ma szerokie zastosowanie lecznicze i pielęgnacyjne – stosuje się ją m.in. w kosmetykach do skóry i włosów. Bardzo ciekawą formą wykorzystania dobroczynnych właściwości pokrzywy jest moczenie stóp w osobiście przygotowanym naparze, o czym przeczytasz w naszym poradniku.

Na co stosuje się napar z pokrzywy?

Napar można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Nas tym razem interesuje ta druga opcja. Okazuje się, że moczenie stóp w naparze z pokrzywy może przynieść rewelacyjne efekty zarówno kosmetyczne, jak i zdrowotne.

Zabieg poleca się w takich przypadkach, jak:

  • Przewlekłe choroby skóry, na czele z egzemą czy łuszczycą;
  • Brzydki wygląd paznokci u stóp;
  • Podrażnienia skóry;
  • Nadmierna potliwość stóp;
  • Obrzęki;
  • Osłabione krążenie krwi w kończynach dolnych (ciągle zimne stopy);

Jeśli obserwujesz u siebie którykolwiek z tych problemów, a nie masz też uczulenia na pokrzywę, to koniecznie wypróbuj moczenia stóp w naparze z tej rośliny.

Jak przygotować napar z pokrzywy?

Przepis jest banalnie prosty. Najlepiej użyć świeżych pokrzyw, ale możesz też zebrać je latem i ususzyć z myślą o okresie zimowym.

Garść pokrzyw lub łyżkę suszu wrzuć do miseczki i zalej około 250 ml wrzącej wody. Zostaw pod przykryciem na około 10 minut. Przelej wywar do innej miski wypełnionej ciepłą wodą w takiej ilości, aby można było swobodnie zamoczyć w niej całe stopy.

Moczenie powinno trwać około 20 minut. Po wszystkim opłucz stopy i dokładnie wytrzyj oraz wsmaruj krem nawilżający. Taki zabieg śmiało można przeprowadzać nawet 2-3 razy w tygodniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie