Najczęstsze przyczyny plamienia po stosunku

Remigisz Szulc
30.11.2021

Zbliżenie powinno dawać satysfakcję obojgu partnerom. Zdarza się jednak, że szczególnie kobiety doświadczają po nim nieprzyjemnych dolegliwości. Jednym z klasycznych problemów jest plamienie po stosunku. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny.

Suchość pochwy

Może być spowodowana zarówno zbyt krótką grą wstępną, jak i zażywaniem leków hormonalnych, menopauzą czy ciążą. Plamienie po stosunku związane z suchością pochwy jest czymś zupełnie normalnym i wynika z otarć. Aby temu zapobiec pamiętajcie o grze wstępnej oraz wspomagajcie się lubrykantem.

Uraz mechaniczny

Plamienie po stosunku z przygodnym partnerem, którego nie mogłaś wcześniej „przetestować”, może być efektem doznania urazu. Takie sytuacje szczególnie często zdarzają się wtedy, gdy mężczyzna jest dobrze obdarzony przez naturę i mało delikatny. Powstają wówczas wewnętrzne rany, z których może sączyć się krew. Nie jest to nic strasznego, ale po takiej przygodzie powinnaś przez minimum kilka dni unikać zbliżeń.

Infekcja intymna

Częstą przyczyną plamienia po stosunku są również różnego rodzaju infekcje, zwłaszcza bakteryjne. Zauważysz wówczas, że kolor Twojego śluzu wyraźnie się zmienił – jest białawy. Dodatkowo pojawi się pieczenie warg sromowych oraz nieprzyjemny zapach śluzu. Zgłoś się z tym do ginekologa.

Endometrioza

Kobiety chorujące na endometriozę bardzo często uskarżają się na plamienie po stosunku. Dodatkowo podczas zbliżenia pojawi się ból w podbrzuszu oraz pochwie. Zwykle są to pierwsze sygnały alarmowe świadczące o chorobie, których nie wolno bagatelizować. Jak najszybciej umów się na wizytę w gabinecie ginekologicznym z badaniem USG.

Polipy

Polipy mogą rozwijać się w kanale szyjki macicy i być drażnione przez partnera podczas stosunku. Ich uszkodzenie będzie powodować krwawienie, które mocno zaniepokoi każdą kobietę. Na szczęście polipy same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia czy życia, natomiast bezwzględnie wymaga to kontroli lekarskiej, ponieważ takie zmiany często wskazują na ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.