Najczęstsze powikłania po szczepieniu przeciwko COVID-19

Jerzy Biernacki
31.03.2021

W całej Polsce ruszyły szczepienia przeciwko nowemu koronawirusowi powodującemu chorobę COVID-19. To jedyna dostępna na dziś nadzieja na szybkie pokonanie pandemii. Dotychczasowy przebieg szczepień wskazuje, że zaaprobowane preparaty są bezpieczne dla ludzi, choć u niektórych osób obserwuje się niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Jakie są najczęstsze powikłania po szczepieniu przeciwko COVID-19? Sprawdź w naszym poradniku.

Te powikłania występuą zdecydowanie najczęściej

Lista powikłań występujących u osób po podaniu szczepionek jest dość długa. Na szczęście w większości przypadków są to lekkie dolegliwości, które ustępują po kilku godzinach lub dniach. Najczęstsze niepożądane odczyny poszczepienne to:

  • bóle głowy,
  • podwyższona temperatura,
  • ból i obrzęk w miejscu wkłucia,
  • bóle stawów i mięśni,
  • dreszcze,
  • pogorszenie samopoczucia,
  • silne zmęczenie.

W rzadszych przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna lub – to szczególnie groźne – wstrząs anafilaktyczny. Z tego powodu każdy szczepiony przez około kwadrans po podaniu preparatu musi zostać w przychodni na obserwacji. Jeśli wystąpią u niego objawy wstrząsu, to personel szybko udzieli mu niezbędnej pomocy.

Co robić, gdy zaobserwujesz u siebie niepożądane odczyny poszczepienne?

Przede wszystkim nie panikuj. Wymienione objawy nie są na tyle dokuczliwe, aby nie można było ich przeczekać – zwłaszcza wiedząc, co je wywołało. Zdecydowana większość osób zaszczepionych wraca do pełnej formy po 1-2 dniach od podania preparatu. Dla bezpieczeństwa i komfortu warto więc zarezerwować sobie dzień wolny w pracy lub poprosić kogoś bliskiego o pomoc w opiece nad dzieckiem.

Jeśli jednak niepożądany odczyn poszczepienny nie ustępuje, a wręcz się nasila, to nie zwlekaj ze zgłoszeniem się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten, w ramach teleporady, przeanalizuje sytuację i przekaże Ci konkretne zalecenia.

Natychmiastowy kontakt z lekarzem, w tym zgłoszenie się na szpitalny SOR, jest natomiast wskazany wtedy, gdy przez kilka dni po szczepieniu utrzymuje się bardzo wysoka temperatura (trudna do zbicia) lub obserwujesz u siebie problemy neurologiczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.