Najczęstsze powikłania po grypie

Antoni Kwapisz
25.05.2020

Grypa to poważna, choć bardzo dobrze rozpoznana choroba wirusowa. Medycyna dysponuje na nią skutecznymi lekami, ale warunkiem całkowitego pokonania wirusa jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza. Niestety, wielu pacjentów je bagatelizuje i już po kilku dniach, gdy tylko poczują się  lepiej, wraca do normalnej aktywności. To poważny błąd,  który może skutkować konkretnymi i groźnymi powikłaniami po grypie. Te najczęściej diagnozowane wymieniamy i opisujemy w naszym poradniku.

Zapalenie zatok

Objawia się przede wszystkim uporczywym, nieznośnym bólem w okolicy czoła oraz nosa. Towarzyszy temu gęsty katar, często o zielonkawym zabarwieniu. Może wystąpić podwyższona temperatura oraz trudności z oddychaniem. Zapalenie zatok ma niestety tendencję do nawracania.

Zapalenie ucha środkowego

Dokuczliwa, ale też potencjalnie groźna dolegliwość, która w skrajnym przypadku może nawet skutkować częściową utrata słuchu. Objawem zapalenia ucha środkowego jest silny ból ucha, któremu może towarzyszyć podwyższona temperatura (również wysoka gorączka), pogorszenie słyszenia, ropne wycieki z ucha, a w cięższych przypadkach także częściowy paraliż twarzy (z powodu zapalenia nerwu twarzowego).

Zapalenie oskrzeli

To chyba najpowszechniejsze powikłanie po grypie, które jest konsekwencją zlekceważenia zaleceń lekarza i zbyt wczesnego wstania z łóżka. Objawem zapalenia oskrzeli jest uporczywy kaszel, utrudnione odksztuszanie wydzieliny, a także podwyższona temperatura.

Zapalenie płuc

Wkraczamy na teren bardzo poważnych powikłań pogrypowych, również zagrażających życiu. Zapalenie płuc wcale  nie musi mieć ostrego przebiegu – u wielu pacjentów może przebiegać wręcz bezobjawowo. Można natomiast zaobserwować u siebie gorączkę, osłabienie, bóle mięśni, nudności z wymiotami, spłycenie oddechu, trudności z oddychaniem, przyspieszoną akcję serca. Jeśli dodatkowo pojawia się duszący kaszel, trzeba pilnie udać się do lekarza.

Zapalenie mięśnia sercowego

Jest to jedno z najpoważniejszych powikłań pogrypowych, które objawia się ogólnym osłabieniem organizmu, stanami podgorączkowymi, przyspieszonym tętnem, kołataniem serca, ostrym bólem w klatce piersiowej, który może sugerować zawał. U niektórych pacjentów występują też omdleni i utrata przytomności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.