Najbrudniejsze powierzchnie w sklepach – uważaj na drobnoustroje chorobotwórcze!

Piotr Kowalczyk
06.02.2023

Każdy rozsądnie myślący człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że w przestrzeniach publicznych trudno jest utrzymać przyzwoity poziom czystości. Szczególnie dotyczy to miejsc, przez które w ciągu dnia przewijają się tysiące osób – jak galerie handlowe, hipermarkety, dyskonty etc. Okazuje się, że niektóre powierzchnie w sklepach są wyjątkowo brudne, co sprawdzili naukowcy z Wielkiej Brytanii. Sprawdź, na które elementy wyposażenia sklepów warto uważać.

Dotykasz tych powierzchni? Nie ryzykuj „złapania” infekcji

Zdaniem brytyjskich naukowców bezsprzecznie najbrudniejszą powierzchnią w sklepie są ekrany kas samoobsługowych, które dotykają setki czy tysiące klientów, a obsługa nie ma czasu na ich regularne dezynfekowanie. Na tych powierzchniach naukowcy odkryli nawet bakterie E.coli, które mogą wywołać silne dolegliwości żołądkowe.

Siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych w sklepach są również poręcze schodów ruchowych (dlatego lepiej ich w ogóle nie dotykać) oraz klawiatury terminali płatniczych, bankomatów czy wag samoobsługowych.

Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko infekcji?

Oczywiście nie ma co popadać w paranoję. Noszenie rękawiczek jednorazowych w sklepie jest jednak przesadą, choć niektórzy mogą się dzięki temu poczuć bezpieczniej – i dobrze. Jeśli jednak wolisz żyć normalnie, to stosuj się do kilku prostych zasad higieny:

  • Gdy dotykasz różnych powierzchni w sklepie, to powstrzymaj się przed dotykaniem twarzy, szczególnie okolic nosa i ust.
  • Dobrze będzie używać płynu do dezynfekcji dłoni, który możesz mieć przy sobie np. w torebce.
  • Po powrocie do domu od razu umyj ręce i dopiero wtedy zabierz się za rozpakowywanie zakupów.

Pamiętaj również o dokładnym umyciu owoców i warzyw przed jedzeniem. Z kolei opakowania produktów można profilaktycznie przetrzeć np. chusteczkami nasiąkniętymi płynem do dezynfekcji powierzchni.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie