Nadmierne wypadanie włosów: co może być tego przyczyną?

Jerzy Biernacki
19.11.2020

Mówi się, że włosy są papierkiem lakmusowym stanu całego organizmu. Gdy zachodzą w nim jakieś niekorzystne zmiany, to właśnie włosy jako pierwsze dają nam o tym znać. Ich stan się pogarsza, a przy tym zaczynają wypadać całymi garściami. Jakie mogą być przyczyny nadmiernego wypadania włosów? Na szczęście w grę wchodzą także dość prozaiczne powody, ale na pewno nie należy tego bagatelizować.

Choroby skóry głowy

Wypadanie włosów może świadczyć o tym, że skóra głowy została zaatakowana przez pasożyty – najczęściej grzyby. To właśnie grzybica bywa jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernej utraty kosmyków. Aby się o tym przekonać, warto od razu umówić się na wizytę u dermatologa, a jeszcze lepiej – u trychologa, czyli lekarza specjalizującego się w diagnozowaniu chorób skóry głowy.

Rada

Poza grzybicą źródłem problemu może być też łuszczyca oraz łupież.

Zmiany hormonalne

Włosy bardzo źle na nie reagują, ponieważ zaburzają one cykl wzrostu kosmyków. Zmianami hormonalnymi, które najczęściej powodują wypadanie włosów są:

  • menopauza,
  • nadczynność lub niedoczynność tarczycy,
  • okres dojrzewania,
  • ciąża.

Infekcje

Włosy szybko dają nam znać o tym, że w organizmie rozwija się infekcja. Nadmierne wypadanie kosmyków może być skutkiem nawet pospolitego przeziębienia czy grypy, ponieważ obie choroby prowadzą do osłabienia organizmu, a tym samym do spowolnienia transmisji składników odżywczych.

Ciąża i karmienie piersią

Tutaj w grę wchodzą przede wszystkim niekorzystne dla wyglądu i samopoczucia zmiany hormonalne. Gwałtowny spadek estrogenów po porodzie skutkuje tym, że wcześniej piękne, bujne i mocne włosy nagle stają się osłabione i wypadają garściami. W tym okresie należy więc szczególnie zadbać o ich pielęgnację, m.in. stosować dobre odżywki, nigdy nie kłaść się spać z mokrymi włosami oraz nie stosować agresywnych metod stylizacji, jak prostowanie na gorąco czy kręcenie loków lokówką.

Zła dieta

To, co jemy, ma ogromny wpływ na stan włosów i skóry głowy. W diecie osób obserwujących u siebie nadmierne wypadanie kosmyków z reguły brakuje żelaza oraz witaminy E, natomiast w nadmiarze jest tłuszczów prostych i cukrów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.