Nadmierna potliwość dłoni: jak sobie z tym poradzić?

Krzysztof Jagielski
25.07.2019

Nadmierna potliwość dłoni jest bardzo niekomfortową przypadłością. To naturalna reakcja organizmu na stres, która prowadzi do wstydliwych sytuacji, zwłaszcza w towarzystwie. Ludzkie dłonie są bardzo zasobne w gruczoły potowe, a ich nadaktywność skutkuje właśnie efektem „mokrych rąk” – nawet przy niskich temperaturach. Problem ten można rozwiązać w dobrym salonie kosmetologicznym, poddając się fachowym zabiegom. Warto jednak zacząć od najprostszych sposobów, które wymieniamy w naszym poradniku.

Ziołowe kąpiele

Niektóre zioła bardzo dobrze regulują pracę gruczołów potowych. Zachęcamy więc, aby każda osoba z problemem nadmiernej potliwości dłoni wypróbowała domowe, ziołowe kąpiele – najlepiej na bazie kory dębu oraz szałwii. Wystarczy przygotować napar, a następnie zamoczyć w nim dłonie na kilka minut. Zbieg ten wykonujemy kilka razy w tygodni, najlepiej tuż przed zaśnięciem.

Antyperspiranty do dłoni

Wszyscy słyszeli o antyperspirantach do pach, jednak nie każdy wie, że w aptece można także kupić specjalne środki na nadmierną potliwość dłoni i stóp. Takie specyfiki zawierają przede wszystkim glin, który nie tylko hamuje wydzielanie potu, ale także niweluje nieprzyjemny zapach. Co ważne, długotrwałe stosowanie takich środków nie jest groźne dla zdrowia – między bajki można włożyć twierdzenie, że glin (czyli aluminium) zawarty w antyperspirancie kumuluje się w ludzkim organizmie.

Naturalne kremy do rąk

Nadmierna potliwość dłoni może być efektem nieprawidłowej pielęgnacji i drażnienia gruczołów łojowych. Z tym problemem często mają do czynienia osoby, które narzekają na przesuszenie skóry. By zminimalizować ten efekt, warto sięgnąć po naturalne kosmetyki na bazie ziół, jak rumianek, tymianek, kora brzozy czy bazylia. Kremu używamy codziennie rano i wieczorem. Powinno pomóc, a przynajmniej znacznie zniwelować tę nieprzyjemną przypadłość.

Domowa maseczka

Na koniec sposób, który można zastosować we własnej kuchni. Do przygotowania domowej maseczki na pocące się dłonie wystarczy tylko odrobina miodu i octu jabłkowego. Mieszamy oba składniki, a gotową miksturę wcieramy w dłonie kilka razy dziennie. Efekty przyjdą już po kilku dniach. Kwaśny ocet świetnie hamuje wydzielanie potu, natomiast miód działa nawilżająco.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.