Na które suplementy diety trzeba szczególnie uważać?

Mateusz Nowak
14.06.2021

Rynek suplementów diety jest tak olbrzymi, że znajdziemy na nim specyfiki dosłownie na wszystko. I choć przyjmowanie suplementów samo w sobie nie jest niczym złym, to zawsze powinno się odbywać pod kontrolą lekarza (i zgodnie z jego zaleceniami). Nie wszyscy stosują się do tej zasady, a to może się bardzo źle skończyć. Sprawdź, na które suplementy diety trzeba szczególnie uważać.

Spalacze tłuszczu

Tak zwane spalacze tłuszczu są poszukiwanymi i świetnie sprzedającymi się suplementami, szeroko reklamowanymi w Internecie oraz w innych mediach. Kupujące je osoby gorąco wierzą, że samo przyjmowanie tych środków zagwarantuje im piękną sylwetkę, co jest oczywiście naiwnością. Producenci bezwzględnie wykorzystują fakt, iż coraz więcej Polaków ma poważne problemy z nadwagą i otyłością, promując suplementy zawierające substancje poprawiające metabolizm. Efekty nie przyjdą jednak bez zmiany diety i zafundowania sobie aktywności fizycznej.

Suplementy zwiększające masę mięśniową

Popularne zwłaszcza wśród osób ćwiczących na siłowni lub… odpoczywających wyłącznie na kanapie, za to marzących o imponującej masie mięśniowej. Od takich środków dosłownie roi się na rynku. I choć niektóre z nich rzeczywiście są zalecane osobom stosującym trening siłowy i kulturystyczny, to jednak nie ma co liczyć na cuda. Samo nic się nie zrobi, a już na pewno nie masa mięśniowa.

Suplementy na poprawę nastroju

W ostatnich latach przeżywają one lawinowy wzrost zainteresowania, co ma związek z generalnym pogorszeniem kondycji psychicznej Polaków. Przyjmowanie suplementów wspierających w walce ze stresem czy chandrą nie jest niczym złym, ale trzeba bardzo uważać, aby nie przykryły one objawów poważnej choroby psychicznej, na czele z depresją. Jeśli pomimo długiego przyjmowania takich suplementów nie czujesz się wcale lepiej, to pora zgłosić się do lekarza.

Środki na zasypianie

Niestety można się od nich łatwo uzależnić, stąd koniecznie trzeba uważać z częstotliwością ich przyjmowania. Nie dopuść do sytuacji, w której nie będziesz już w stanie normalnie zasypiać bez sięgnięcia po suplement, ponieważ takie przypadki wymagają już konsultacji psychoterapeutycznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.