Na co zwrócić uwagę wybierając ośrodek leczenia uzależnień?

Marek Szydełko
12.08.2020

Alkoholizm jest chyba jednym z najpowszechniejszych problemów związanych z uzależnieniami. Tak naprawdę jednak możemy wyróżnić znacznie więcej uzależnień. Jako przykład należy podać chociażby uzależnienie od hazardu czy narkotyków. Bez względu na to, czym jest powodowane uzależnienie, zawsze warto zatroszczyć się o jego pokonanie. Pomocny może okazać się pobyt w starannie wybranym ośrodku odwykowym.

Zwróć uwagę na lokalizację ośrodka. 

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień cieszą się znacznie większym zainteresowaniem niż te, które prowadzą terapie odwykowe w ramach NFZ. Wynika to przede wszystkim z faktu, że leczenie w nich uchodzi za znacznie bardziej komfortowe. Zanim dokonamy wyboru ośrodka odwykowego, powinniśmy wziąć pod uwagę różne kryteria. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na lokalizację ośrodka. Dla wielu osób najważniejsze jest to, aby ośrodek, w którym będą się leczyć, znajdował się jak najbliżej ich domu. Wówczas możliwe będą częstsze odwiedziny krewnych i znajomych. Nie sposób nie zauważyć również tego, że koszt dojazdu do ośrodka położonego w pobliżu domu jest znacznie niższy niż koszty dojazdu do odległego ośrodka leczenia uzależnień.

Niektórzy jednak wolą się odciąć od rodzinnych stron. To pomaga im w terapii. Jeśli więc należymy do osób, które pragną zmienić otoczenie na czas procesu terapeutycznego, postarajmy się wybrać ośrodek, który jest położony nieco dalej od naszego stałego miejsca zamieszkania. Wiele osób kocha morze. Jeśli i nas ono uspokaja, możemy skorzystać z oferty ośrodka ulokowanego nad morzem. Innym mogą pomóc wędrówki górskie, dlatego poleca się im skorzystanie z oferty zacisznych ośrodków położonych w okolicy gór. 

Co jeszcze jest ważne?

Dla większości osób, które poddają się terapii uzależnień, niezmiernie istotne jest to, aby usługi były realizowane za korzystną cenę. Oczywiście należy liczyć się z tym, że prywatne leczenie odwykowe jest kosztowne. Z całą jednak pewnością można odszukać korzystne oferty, jeżeli zapoznamy się z ofertami kilku lub nawet kilkunastu różnych ośrodków.

Wspaniale byłoby również poczytać opinie o poszczególnych centrach odwykowych. Im więcej pozytywnych opinii posiada dany ośrodek, tym większe są szanse na powodzenie terapii odwykowej. Należałoby przyjrzeć się również kwalifikacjom lekarzy, którzy pracują w danym ośrodku. Zazwyczaj na stronie internetowej danego ośrodka znajdują się informacje dotyczące każdego z pracujących tam specjalistów. Dobrze jest również zorientować się, jak wyglądają pokoje w poszczególnych ośrodkach.

Możemy obejrzeć zdjęcia, które również znajdują się na stronach internetowych ośrodków. Na pewno warto byłoby dowiedzieć się, jak przebiega terapia w danym ośrodku. Warto zapytać o częstotliwość terapii grupowej i o możliwość indywidualnych sesji z psychoterapeutą. Dobrze jest także dowiedzieć się tego, z jakich zajęć dodatkowych możemy skorzystać. W ośrodkach takich jak uzaleznienia-terapia.pl istnieje możliwość skorzystania z siłowni, sauny czy basenu, które znajdują się w ośrodku. Wysiłek fizyczny bardzo pomaga bowiem w terapii uzależnień. 

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.