Mokry kaszel u dziecka – jak pomóc maluchowi?

Piotr Kowalczyk
27.03.2020

Gdy dziecko zaczyna kaszleć, cały dom staje na baczność. Rodzice słusznie się tym niepokoją, ponieważ u małych dzieci nawet z pozoru niegroźna infekcja może się łatwo przerodzić w chorobę wymagającą np. podania antybiotyku. Dlatego lepiej nie bagatelizować zwłaszcza mokrego kaszlu, będącego następstwem utrudnionego odkrztuszania wydzieliny. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ulżenie dziecku. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Oklepywanie

Stara i sprawdzona metoda, którą nadal warto stosować. Oklepując plecy dziecka ułatwisz mu odkrztuszenie zalegającej wydzieliny, co jest o tyle ważne, że minimalizuje ryzyko zapalenia oskrzeli. Jak prawidłowo oklepywać dziecko? Dłoń układamy w łyżeczkę i delikatnie, miarowo uderzamy w plecy pociechy, koniecznie omijając kręgosłup. Czynność należy powtarzać kilka razy w ciągu dnia, a gdy dziecko budzi się kaszlem – także w nocy.

Inhalacje

Niezastąpione w walce z mokrym kaszlem. W zasadzie w każdym domu powinien się dziś znajdować elektroniczny inhalator, który przyda się przez cały okres dzieciństwa, zwłaszcza na etapie przedszkolnym. Inhalacje są o tyle korzystne, że skutecznie rozluźniają wydzielinę, dzięki czemu dziecko może dużo łatwiej ją odkrztusić i wypluć. Do inhalacji można stosować zwykłą sól fizjologiczną, ale też olejki eteryczne – najlepiej w porozumieniu z lekarzem. Jeśli kaszel nie ustępuje, lekarz zaleci włączenie leku do inhalacji, na przykład Mucosolvanu.

Nawadnianie

Przy mokrym kaszlu bardzo ważne jest, aby dziecko miało stały dostęp do picia – najlepiej czystej, niegazowanej wody. Powinno wypijać minimum litr płynu na dobę, a jeśli jest w wieku szkolnym, to przynajmniej półtora litra. Płyny nawilżają śluzówkę gardła, dzięki czemu nie jest ono tak podrażnione, co ułatwi dziecku odkrztuszanie.

Czyszczenie noska

Mokremu kaszlowi niemal zawsze towarzyszy katar, a takie połączenie jest szczególnie dokuczliwe dla małego człowieka. Dlatego kilka razy w ciągu dnia należy czyścić dziecku nosek. W przypadku maluszka używamy do tego aspiratora, najlepiej podłączanego do odkurzacza. Starsze dziecko zachęcamy natomiast do regularnego wydmuchiwania nosa w chusteczkę jednorazową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.