Męczą Cię komary? Sprawdź, jak minimalizować ryzyko ukąszenia

Mariusz Siwko
10.09.2020

Ukąszenia komarów nie są groźne, ale na pewno są dokuczliwe. Nie ma chyba na świecie osoby, która pałałaby szczególnym uczuciem do tych owadów. Gremialnie ich nie lubimy, bo uprzykrzają nam życie – i to w dodatku w takich porach roku, kiedy chcemy spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Jeśli masz wrażenie, że komary szczególnie sobie Ciebie upodobały, to wypróbuj bardzo dobre sposoby na zminimalizowanie ryzyka ukąszeń. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Unikaj miejsc bytowania komarów

Oczywiście w miarę możliwości. Największe skupiska komarów można spotkać w lasach liściastych oraz w okolicach zbiorników wodnych: jezior, stawów, sadzawek, glinianek etc. Jeśli więc nie znosisz tych owadów, to radzimy Ci ograniczyć częstotliwość odwiedzania tego typu miejsc.

Przebywaj w słońcu

W pełnym słońcu ryzyko pogryzienia przez komary jest znacznie mniejsze niż w cieniu. Na pewno wiesz, że te owady uaktywniają się wieczorem i w nocy. Dlatego po zmroku, w miarę możliwości, wróć do zamkniętego pomieszczenia.

Zasłaniaj jak największą powierzchnię ciała

Latem może to być dość uciążliwe, ale i na to istnieje sposób. Koniecznie zaopatrz się w przewiewną, długą odzież – na przykład wykonaną z lnu. Idealnie będzie nosić ubrania w jasnym kolorze, na którym doskonale widać owady.

Stosuj chemiczne środki odstraszające

Jest to bardzo skuteczny sposób na to, aby zapewnić sobie wolność od komarów nawet na 3-4 godziny. Radzimy, abyś zainwestował w środek, który nie zawiera substancji o nazwie DEET. Jest ona toksyczna, zagraża środowisku naturalnemu, a w nadmiarze może nawet powodować podrażnienia.

Zamykaj okna w domu i mieszkaniu

Szczególnie w lipcu i w sierpniu, czyli w sezonie lęgowym komarów. Jeśli musisz otwierać okna, to przynajmniej zainwestuj w dobre moskitiery, które uniemożliwią owadom dostanie się do środka.

Unikaj gazowanych, słodzonych napojów

Zawierają one dwutlenek węgla, który działa na komary nęcąco. Poza tym takie napoje są po prostu niezdrowe, dlatego odstawiając je osiągniesz podwójną korzyść.

Często się myj

W sezonie wzmożonej aktywności komarów należy szczególnie dbać o higienę. Myj się nawet 2-3 razy dziennie, używając naturalnych, bezzapachowych kosmetyków. Staraj się również nie uprawiać sportu czy nie pracować w ogródku wieczorem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.