Masz zaburzenia pamięci? Sprawdź, co może być tego przyczyną

Piotr Kowalczyk
15.07.2020

Coraz częściej zdarza Ci się zapomnieć, co miałeś kupić w sklepie, o której odebrać dziecko ze szkoły czy gdzie zaparkowałeś samochód? To oczywiście nie musi jeszcze oznaczać choroby, ale nie powinieneś też całkowicie tego bagatelizować. Zaburzenia pamięci mogą być zupełnie niegroźne i mieć związek z np. gorącym okresem w pracy, ale też sugerować rozwijanie się poważnego schorzenia. W naszym poradniku wymieniamy najczęstsze przyczyny tego zjawiska.

Choroba Alzheimera

Jest to zdecydowanie najczęściej diagnozowana przyczyna zaburzeń pamięci, przy czym trzeba zaznaczyć, że nie jest to jej jedyny objaw. Alzheimer to choroba otępienna, która stopniowo wyklucza człowieka z normalnego życia i uzależnia go od innych. W Polsce diagnozuje się ją u co piątej osoby po 80. roku życia. Warto natomiast wiedzieć, że Alzheimer nie jest chorobą tylko seniorów. Stopniowo rośnie liczba pacjentów w wieku około 30 lat, u których stwierdza się objawy otępienne.

Choroba Parkinsona

To również choroba otępienna, która może prowadzić do poważnych zaburzeń pamięci. Jest nieuleczalna i najczęściej diagnozuje się ją u osób starszych, ale także tych w średnim wieku. Pacjenci ze zdiagnozowanym Parkinsonem nie mogą być pozostawieni bez opieki. Poza typowymi objawami otępienia, obserwuje się u nich także trudności z chodzeniem czy wykonywaniem prostych czynności manualnych. Najbardziej charakterystyczne dla Parkinsona jest ciągłe i niekontrolowane drżenie rąk.

Depresja

Ta najczęstsza choroba psychiczna (prze WHO uznawana już za chorobę cywilizacyjną) również może się objawiać postępującymi zaburzeniami pamięci. Niekorzystne zmiany w układzie nerwowym bardzo często skutkują symptomami otępienia, podobnymi do tych, jakie obserwuje się u osób z chorobą Alzheimera.

Uraz mózgu

I generalnie różnego rodzaju urazy centralnego ośrodka nerwowego. To mózg odpowiada za zapamiętywanie, dlatego zaburzenia pamięci należą do standardowych zaburzeń diagnozowanych u osób po ciężkich wypadkach, na przykład komunikacyjnych.

Trauma

Zaburzenia pamięci mogą się pojawić u osób, które przeżyły bardzo silny wstrząs emocjonalny – na przykład były światkiem śmierci kogoś bliskiego, zostały zgwałcone, pobite czy cudem uniknęły wypadku. Jest to zupełnie naturalne, a stan amnezji po takich traumatycznych przeżyciach może się utrzymywać nawet wiele tygodni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.