Masz koronawirusa? Przestrzegaj tych podstawowych zasad bezpieczeństwa!

Jerzy Biernacki
24.12.2020

Coraz częściej słychać głosy, że prędzej czy później każdy z nas zetknie się z wirusem, który spowodował tak ogromne straty na całym świecie. Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 dla większości ludzi jest niegroźny, ale nie możemy bagatelizować zagrożenia, przede wszystkim myśląc o bezpieczeństwo osób starszych. Właśnie dlatego w momencie otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa trzeba się poddać kwarantannie. O jakich innych zasadach musisz pamiętać? Sprawdź je w naszym poradniku.

Zero kontaktów z osobami spoza gospodarstwa domowego

Kwarantanna osoby zarażonej koronawirusem musi być ścisła – za jej złamanie grożą bardzo poważne konsekwencje, nie tylko finansowe. Jeśli mieszkasz z rodziną i nie stwierdzono u tych osób zarażenia, to polegaj na ich pomocy w robieniu sprawunków. Przede wszystkim jednak siedź w domu. Możesz wyjrzeć przez okno, wyjść na balkon czy do przydomowego ogrodu, ale nie kontaktuj się z nikim spoza gospodarstwa.

Częste wietrzenie mieszkania

Wbrew różnym teoriom spiskowym wietrzenie mieszkania przez osoby zarażone nie powoduje transmisji wirusa na innych – a na pewno nie zwiększa takiego ryzyka. Wietrzenie jest natomiast niezbędne, aby z jednej strony zachować higienę życia, a z drugiej przyspieszyć leczenie infekcji.

Nie lekceważ żadnych objawów

Około 90% osób zarażonych koronawirusem nie obserwuje u siebie żadnych specyficznych objawów. Nie oznacza to natomiast, że w pewnym momencie nie odnotujesz zmiany reakcji swojego organizmu.

Jeśli pojawią się duszności, będziesz mieć problemy z oddychaniem, wysoką gorączkę czy epizody zapaści oddechowej, to natychmiast zadzwoń na pogotowie. Zostanie Ci udzielona niezbędna pomoc – charakterystyczne dla COVID-19 jest to, że choroba bardzo szybko postępuje i w ciągu kilku godzin może zabić człowieka, który wcześniej czuł się całkiem nieźle.

Nie wierz w cudowne mikstury „na koronawirusa”

Do tej pory medycyna nie wynalazła żadnego skutecznego leku na COVID-19. Nie ufaj zatem szarlatanom, oszustom i domorosłym biznesmenom, którzy chcą się wzbogacić na ludzkim strachu i nieszczęściu. Nie kupuj żadnych „leków na koronawirusa”. Jeśli chcesz wzmocnić organizm, to jedz dużo owoców i warzyw, pij napary ziołowe czy suplementuj witaminy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.