Masz „ciężkie nogi”? Sprawdź, jak sobie poradzić z tym problemem

Maciej Piwowski
13.09.2019

Uczucie „ciężkich nóg” jest dość powszechne i na tę przypadłość cierpi spora część społeczeństwa, głównie kobiety. Przyczyną najczęściej są żylaki, ale także niska higiena życia, długotrwała praca przy biurku bez przerw, brak aktywności fizycznej, zmiany hormonalne. Jeśli i Ty pod koniec dnia masz wrażenie, że Twoje nogi ważą tonę, to przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak przynieść sobie ulgę. Oto kilka prostych, a bardzo skutecznych sposobów na „ciężkie nogi”.

W pracy

Jeśli masz siedzący lub stojący tryb pracy, to jesteś osobą szczególnie narażoną na wymieniony problem. W takiej sytuacji postaraj się wprowadzić kilka zmian. Stojąc np. za ladą nie pozwalaj sobie na długie okresy bezczynności. Możesz chociażby dreptać w miejscu czy stawać na palcach, a nawet robić lekkie przysiady. Jeśli natomiast pracujesz przed komputerem, to raz na godzinę przez około 5 minut zafunduj sobie gimnastykę – rozciąganie, skłony, przysiady itd. Nie zakładaj nogi na nogę.

Pamiętaj również, aby do pracy nie zakładać ciasnych rajstop czy skarpet oraz butów na bardzo wysokim obcasie. Warty rozważenia jest natomiast zakup specjalnych rajstop przeciwobrzękowych. Jeśli pracujesz na wyższym piętrze, to przynajmniej kilka razy w tygodniu skorzystaj ze schodów zamiast windy.

W domu

Uczucie ciężkości nóg bardzo często jest spowodowane odwodnieniem organizmu, co sprzyja obrzękom. Dlatego w domu, w pracy, na spacerze, w ogródku – wszędzie pamiętaj o regularnym uzupełnianiu płynów. Pij bardzo duże ilości niegazowanej wody, która jest źródłem magnezu. Szczególnie pilnuj tego latem.

Gotując pamiętaj, aby ograniczyć spożycie soli. Jej nadmiar powoduje wiązanie wody w organizmie, co z kolei skutkuje obrzęknięciem żył i tkanek. Zrezygnuj z jednej kawy lub herbaty dziennie na rzecz naparu z liści brzozy – działa przeciwobrzękowo i wzmacnia żyły.

Bardzo dobrym pomysłem będzie również przyjmowanie odpowiedniej pozycji w czasie odpoczynku i snu. Leżąc na kanapie staraj się układać na lewym boku (ułatwia to krążenie krwi) i mieć nogi nieco wyżej niż tułów. Z kolei przed zaśnięciem podłóż sobie pod stopy małą poduszkę.

W profilaktyce „ciężkich nóg” świetnie sprawdzają się podstawowe zabiegi higieniczne. Wieczorem zrezygnuj z gorącej kąpieli na rzecz letniego prysznica. Możesz również moczyć same stopy w letniej, kwaśnej wodzie – wystarczy dodać do niej odrobinę soku z cytryny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.