Maść na blizny – co to jest i jak działa?

Mateusz Nowak
19.07.2021

Blizna po operacji czy skaleczeniu nie dodaje nam uroku, dlatego wiele osób – zwłaszcza kobiet – szuka sposobów na to, aby się jej pozbyć lub przynajmniej ją zamaskować. Starania o to warto zacząć już na etapie bliźnienia się rany. W każdej aptece dostępne są specjalne maści na blizny, których stosowanie przynosi bardzo dobre efekty. Dowiedz się o nich więcej.

Zasada działania maści na blizny

Takie maści charakteryzują się jedną kluczową cechą: są bardzo tłuste. Przez to źle się wchłaniają, ale należy im to policzyć za zaletę. Maść na blizny działa przede wszystkim natłuszczająco, wspomagając odbudowę warstwy lipidowej skóry, która chroni ranę przed zakażeniem. Pomaga również odbudowywać naskórek, dzięki czemu rana szybciej się zabliźnia, a sama blizna zajmuje mniejszą powierzchnię ciała i jest mniej widoczna.

Uwaga!

Maść na blizny nie daje gwarancji, że po ranie nie zostanie żadna blizna.

Tłusta konsystencja maści na blizny sprawia, że jest ona mało wygodna w stosowaniu. Tłuści ubrania i palce, dlatego raczej powinno się ją stosować w domu, gdy wiemy, że nie musimy nigdzie wychodzić. Z drugiej strony ta cecha stanowi ważną zaletę maści, ponieważ przekłada się na silne natłuszczenie skóry i tym samym przyspieszenie procesu gojenia.

Jaki skład powinna mieć dobra maść na blizny?

Maści na blizny dostępne w aptekach mają zbliżony skład. Zawsze znajdziemy w nim substancje natłuszczające, takie jak olej lniany czy inny olej bogaty w kasy tłuszczowe. Jego zadaniem jest nie tylko natłuszczenie skóry, ale też przyspieszenie jej regeneracji.

Drugim standardowym składnikiem maści na blizny jest alantoina, która wykazuje działanie złuszczające oraz osłaniające. Znakomicie wspomaga odbudowę skóry, dzięki czemu można liczyć na to, że blizna po operacji czy zranieniu będzie znacznie mniejsza, wygładzona i – co równie ważne – nie będzie tak swędzieć.

Dodatkowo w składzie dobrej maści na blizny warto szukać witaminy A, która przede wszystkim rozjaśnia skórę. Dzięki temu blizna będzie mniej widoczna.

Jak stosować maść na blizny?

Najważniejsza zasada brzmi: maści nigdy nie stosujemy na świeżą ranę. Musi się ona najpierw choć częściowo zabliźnić (pojawiają się strupki) lub wcześniej muszą zostać zdjęte szwy. Jeśli proces ten się wydłuża, to lepszym wyborem będą specjalne plastry silikonowe.

Skuteczność terapii z wykorzystaniem maści na blizny zależy głównie od systematyczności. Maść należy nakładać codziennie, minimum 2-3 razy na dobę (przed snem, po przebudzeniu i po południu) oraz kontynuować to przez kilka tygodni. Aplikację warto połączyć z delikatnym masażem zranionego miejsca.

 

 

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.