Maść cynkowa – bardzo tania pomoc w różnych problemach skórnych

Krzysztof Jagielski
09.03.2023

Wiele z nas sięga po drogie kosmetyki renomowanych marek, zapominając o tym, że dobre efekty może przynieść stosowanie o wiele tańszych produktów dostępnych w każdej aptece. Przykładem jest maść cynkowa, którą można kupić dosłownie za kilka złotych. Ma ona szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry i wspomaga leczenie różnego rodzaju dermatoz. Sprawdź, jak możesz ją wykorzystać.

Na co pomaga maść cynkowa?

Maść cynkowa to kosmetyk, który doskonale znają nasze babcie i mamy. Dawniej stosowaną ją przede wszystkim na otarcia i podrażnienia, natomiast dziś wiemy, że można ją wykorzystać również do bieżącej pielęgnacji skóry problematycznej.

Maść cynkowa szczególnie dobrze sprawdza się w terapii trądziku, zarówno młodzieńczego, jak i u osób dorosłych. Jest odpowiednim wyborem do łagodzenia podrażnień spowodowanych np. niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, przesuszeniem czy otarciem naskórka.

Maść możesz również stosować do leczenia łagodnych stanów zapalnych skóry, opryszczki czy ropnych zmian skórnych. Z kolei rodzice powinni wypróbować ten kosmetyk na odparzenia u małych dzieci.

Stosowanie maści cynkowej

Maść cynkowa uchodzi za bezpieczny kosmetyk o działaniu leczniczym, natomiast nie należy z nią przesadzać. Optymalna jest aplikacja 1-2 razy dziennie na miejsca objęte zmianami. Maść nakładamy w niewielkiej ilości i delikatnie wsmarowujemy w skórę.

Przeciwwskazania

Maść cynkowa nie jest cudownym remedium na wszystkie problemy skórne. Przede wszystkim nie należy jej stosować na zdrową, nieobjętą żadnymi zmianami skórę, ponieważ w takim przypadku niemal pewne jest przesuszenie i wystąpienie miejscowych podrażnień.

Maści cynkowej nie stosujemy również na otwarte rany oraz w ostrych stanach zapalnych skóry.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie