Ibuprofen jest prawdopodobnie najpopularniejszą substancją czynną o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Wynika to przede wszystkim z jej skuteczności. Wiele osób podkreśla, że na przykład paracetamol w ogóle u nich się nie sprawdza, natomiast ibuprofen zawsze przynosi pożądany efekt. Większość leków zawierających tę substancję można kupić bez recepty, chociażby na stacji benzynowej. Nie oznacza to natomiast, że ibuprofen można przyjmować bez opamiętania. Jaka jest maksymalna bezpieczna dawka ibuprofenu?
Leki z ibuprofenem można podawać dzieciom już od 3. miesiąca życia, przy czym trzeba zaznaczyć, że mogą to być wyłącznie preparaty w formie zawiesiny doustnej lub syropu. Nieprzekraczalna dobowa dawka wynosi 20-30 mg na każdy kilogram masy ciała i powinna zostać podzielona na 3-4 dawki.
W momencie, gdy dziecko skończy już 6 lat, można zacząć podawać mu ibuprofen w formie tabletki. Przyjmując, że pociecha między 6. a 9. rokiem życia waży między 20 a 29 kilogramów, maksymalna dobowa dawka nie powinna przekraczać 600 mg. Czyli: jedną tabletkę zawierającą 200 mg ibuprofenu podajemy dziecku maksymalnie 3 razy na dobę.
W momencie, gdy waga dziecka wynosi miedzy 30 a 39 kilogramów (prawidłowa dla tego przedziału wiekowego), można zwiększyć maksymalną dobową dawkę do 800 mg podawanych co około 6 godzin. Daje nam to maksymalnie 4 200-miligramowe tabletki. Pamiętajmy, aby dziecko przyjmowało lek zawsze po posiłku.
Swoistą ciekawostką jest fakt, iż dziecko po ukończeniu 12. roku życia jest już traktowane, jak osoba dorosła – przynajmniej jeśli chodzi o zalecane dawkowanie leków z ibuprofenem. Obowiązują tutaj konkretne kryteria, z których najważniejsze jest to, aby nie przekraczać maksymalnej dobowej dawki wynoszącej 1200 mg. Starsze dzieci i dorośli mogą zażywać od 1 do 2 tabletek doustnie co 4 godziny, zawsze po posiłku. Maksymalnie w ciągu doby można przyjąć do 6 200-miligramowych tabletek.
Na koniec dodajmy jeszcze, że leki bez recepty z ibuprofenem można przyjmować bez konsultacji z lekarzem przez maksymalnie 3 dni. Jeśli po tym czasie objawy nie miną, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który podejmie decyzję odnośnie do przebiegu dalszego leczenia.