Łysienie anagenowe – jak sobie z nim poradzić?

Krzysztof Jagielski
06.02.2016

Łysienie dotyka ogromną część naszej populacji, wbrew pozorom nie tylko osoby starsze. Są jego bardzo różne postaci. Czasami źródłem problemu jest psychika, czasami zła dieta lub choroba pasożytnicza. Wśród zdecydowanie najczęstszych przyczyn utraty włosów należy jednak wymienić łysienie anagenowe. Na czym polega to schorzenie? Jak sobie z nim poradzić?

Czym jest łysienie anagenowe?

Ludzki włos rośnie zgodnie z trzema cyklami:

  • Anagenu – następuje najintensywniejszy wzrost. Faza ta trwa około 1000 dni.
  • Katagenu – jest to faza przejściowa wzrostu włosa, która trwa od 2 do 4 tygodni. W tej fazie w zdrowym organizmie znajduje się do 3% włosów.
  • Telogenu – faza odpoczynku, podczas której włosy zaczynają wypadać robiąc miejsce dla nowych kosmyków. Faza ta trwa do 4 miesięcy.

W momencie, gdy którakolwiek z tych faz zostaje zachwiana (z bardzo różnych przyczyn), pojawiają się problemy. Najczęściej defekt dotyczy fazy anagenu, kiedy to zakłócony zostaje cykl wzrostowy włosa. Kosmyki zamiast stawać się silne zbyt szybko przechodzą w fazę odpoczynku, w efekcie czego zaczynają intensywnie wypadać. Mamy wówczas do czynienia z łysieniem anagenowym.

Ważne!

O łysieniu może być mowa tylko w sytuacji, gdy dzienna utrata włosów jest większa niż 100. Na ludzkiej głowie średnio znajduje się do 100.000 kosmyków.

Objawy i przyczyny łysienia anagenowego

Poza intensywnym wypadaniem włosów można zauważyć jeszcze jeden charakterystyczny objaw łysienia anagenowego. Jest nim tworzenie się stanu zapalnego macierzy włosa, co powoduje znaczne zwężenie trzonu kosmyka i pojawianie się na nim pęknięć. Oczywiście można to stwierdzić wyłącznie podczas badania mikroskopowego.

Ważne! 

W skrajnych przypadkach łysienia anagenowego utrata włosów następuje ekspresowo. Chory może utracić całkowicie owłosienie nawet w ciągu kilku dni.

Jaka jest najczęstsza przyczyna choroby? Radioterapia i chemioterapia. Z łysieniem anagenowym z reguły zmagają się osoby walczące z chorobą nowotworową i poddane naświetlaniu oraz leczeniu chemicznemu. Silne leki zawierają składniki atakujące macierz włosa, co prowadzi do tzw. łysienia dystroficznego i całkowitej utraty owłosienia.

Inną przyczyną łysienia anagenowego jest skażenie organizmu metalami ciężkimi, takimi jak: arsen, bór, ołów, złoto, bizmut i talem. Dlatego w sytuacji gwałtownej utraty owłosienia należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza!

Na łysienie anagenowego wpływ mają także choroby pasożytnicze i inne postaci łysienia, jak chociażby ziarniniak grzybiasty, łysienie plackowate, pęcherzyca. Zaburzenie fazy anagenu obserwuje się też często u osób z nadciśnieniem i po poważnych urazach psychicznych.

Czy łysienie anagenowe jest odwracalne?

Jak najbardziej tak. Warunkiem jest jednak usunięcie przyczyny tej przypadłości. Jeśli było nią leczenie nowotworowe, to po odstawieniu leków i zaprzestaniu radioterapii włosy powinny zacząć odrastać już po kilku tygodniach. Podobnie jest w przypadku pozostałych przyczyn tej postaci łysienia.

Zawsze jednak warunkiem sukcesu jest prawidłowe rozpoznanie wroga. Dlatego osoby, które zauważyły u siebie nadmierną utratę włosów, powinny natychmiast skonsultować to z dermatologiem lub trychologiem. Stosowanie reklamowanych środków kosmetycznych nie przyniesie żadnego efektu, a może tylko pogorszyć sprawę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie