Lwia zmarszczka: czy można coś na to poradzić?

Marek Szydełko
06.12.2019

Lwia zmarszczka jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów starzenia, czy raczej dojrzałości. Pojawia się zwykle w okolicach 30. roku życia, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. To dość szeroka bruzda powstająca między brwiami. Nie wszyscy oczywiście akceptują ten „defekt” i szukają sposobów na to, aby pozbyć się lwiej zmarszczki. Czy jest to w ogóle możliwe? Jakie zabiegi kosmetyczne pozwolą osiągnąć pożądany efekt?

Skąd w ogóle bierze się lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka to skutek częstego, mimowolnego marszczenia twarzy. Z tego też powodu na wcześniejsze powstanie tej charakterystycznej zmiany szczególnie narażone są osoby o bardzo ekspresyjnej mimice, żyjące w dużym stresie, często się denerwujące. Każda taka reakcja skutkuje marszczeniem się skóry między brwiami, co po latach prowadzi do powstania szerokiej i dość głębokiej bruzdy.

Ciekawostką jest fakt, że na wczesne (nawet około 20. roku życia) powstanie lwiej zmarszczki bardzo narażone są osoby preferujące spanie na boku. Powoduje to wymuszone zmarszczenie się skóry między brwiami.

Fizyczne przyczyny powstawania lwiej zmarszczki z czasem są dodatkowo „wspierane” przez uwarunkowania czysto genetyczne. Z wiekiem ludzki organizm produkuje coraz mniej kolagenu, co powoduje osłabienie włókien kolagenowych w skórze i tym samym pojawienie się oraz pogłębienie zmarszczek.

Co robić, gdy nie akceptujemy lwiej zmarszczki?

Choć lwia zmarszczka sama w sobie nie jest jakoś szczególnie nieestetyczna i niemal nie widać jej do czasu, aż nie zmarszczymy brwi, to nie brakuje osób, które chcą się jej za wszelką cenę pozbyć. Tutaj z pomocą przychodzą oczywiście najróżniejsze zabiegi kosmetyczne.

Najpopularniejszy z nich to ostrzykiwanie kwasem hialuronowym. Jest to kwas naturalnie występujący w ludzkim organizmie, jednak z wiekiem produkowany w coraz mniejszej ilości. Podanie odpowiedniej dawki kwasu hialuronowego w okolice lwiej zmarszczki przynosi natychmiastowy efekt. Bruzda wyraźnie się spłyca, skóra w tym miejscu zyskuje elastyczność i sprężystość, a dodatkowo kwas pobudza organizm do większej produkcji kolagenu. Jest to przy tym zabieg w pełni bezpieczny, o ile przeprowadzi go osoba o odpowiednich kwalifikacjach

Bardzo skuteczne jest również wstrzyknięcie toksyny botulinowej, popularnie nazywanej botoksem. Ten zabieg można wykonać u osób przez 65. rokiem życia. Toksyna osłabia skurcz mięśni, co skutkuje tym, że skóra między brwiami dużo mniej się marszczy – efekt lwiej zmarszczki jest więc zakamuflowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.