Łóżko rehabilitacyjne - do czego służy i kiedy stosować?

Maciej Piwowski
29.07.2019

Łóżko rehabilitacyjne to sprzęt, który jest niezbędnym elementem gabinetów rehabilitacyjnych, szpitali i ośrodków zdrowia. Coraz częściej na jego zakup decydują się również osoby, których rehabilitacja odbywa się w domu. Do czego służy łóżko rehabilitacyjne? Kiedy zdecydować się na jego zakup? Dowiedz się, kiedy powinno stosować się łóżko rehabilitacyjne.

Łózko rehabilitacyjne – do czego służy?

Sprzęt tego typu przeznaczony jest dla osób, które są ciężko chore. Łóżka są specjalnie przystosowane do rehabilitacji. Ich podstawowym zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie komfortu podczas rekonwalescencji i bezpieczeństwa pacjenta zarówno podczas rehabilitacji, jak i codziennego używania łóżka. Sprzęt tego typu umożliwia również opiekunom osoby chorej sprawną i łatwą opiekę.

Zalety łóżek rehabilitacyjnych

Łóżka rehabilitacyjne posiadają szereg ułatwień i zabezpieczeń, które wpływają na komfort jego użytkowania nie tylko przez pacjentów, ale także ich opiekunów.

Mobilność

Wyposażone są w kółka, które zapewniają mobilność we wszystkich kierunkach, dzięki czemu w każdej chwili można przetransportować chorego w wybrane miejsce. Mobilność jest przydatna również podczas samej rehabilitacji, gdy niezbędne jest odpowiednie ułożenie łóżka i dostęp do pacjenta z różnych stron. Kółka posiadają również możliwość blokady.

Bezpieczeństwo

Ze wszystkich stron łóżko otoczone jest poręczami, które zapewniają bezpieczeństwo pacjentowi nie pozwalając na wypadnięcie chorego z łóżka. Na czas czynności pielęgnacyjnych bądź rehabilitacji poręcze te w łatwy i szybki sposób można zdemontować.

Komfort

Ze względu na głębokie, najczęściej drewniane leże, łóżka zapewniają pacjentowi komfort. Doposażenie sprzętu w specjalny materac przeciwodleżynowy pozwoli uniknąć bolesnych skutków unieruchomienia. Łóżka posiadają również możliwość regulacji, która jest niezbędna podczas rehabilitacji.

Elektryczne łóżka rehabilitacyjne

Na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane modele łóżek do rehabilitacji. Modele elektryczne posiadają możliwość zdalnego sterowania sprzętem. Regulacja wysokości leża, kąta nachylenia oparcia pleców czy nóg, a także regulacja barierek bezpieczeństwa odbywa się bez użycia siły. Tego typu modele łóżek działają płynnie zapobiegając gwałtownym wstrząsom. Sprzęt jest przede wszystkim wygodny w obsłudze i pozwala na częstsze zmiany pozycji ułożenia ciała.

Kiedy stosować łóżka rehabilitacyjne?

Łóżka rehabilitacyjne polecane są:

  • osobom obłożnie chorym,
  • niepełnosprawnym,
  • długotrwale unieruchomionym,
  • poddawanym leczeniu i rehabilitacji.

Używać ich można zarówno na oddziałach szpitalny, w prywatnych gabinetach rehabilitacyjnych, a także w warunkach domowych.

Na co zwracać uwagę decydując się na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

Decydując się na zakup tego typu sprzętu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania. Łóżko powinno być stabilne i posiadać solidną konstrukcję, która pozwala na regulację wysokości i położenia leża. Konieczne jest, aby sprzęt był certyfikowany i spełniał wszelkie normy, które pozwalają na jego bezpieczne używanie w celach medycznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.