Leki a operacja – co warto wiedzieć?

Mateusz Nowak
17.08.2021

Osoby przyjmujące różne leki, czy to okazjonalnie czy na stałe, zwykle zastanawiają się, czy mogą je stosować tuż przed zaplanowaną operacją. W większości przypadków nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, jednak są też wyjątki. Sprawdź, które leki należy odstawić przed operacją.

Na dwa tygodnie przed operacją

Jest to moment, w którym należy odstawić leki przeciwbólowe o działaniu narkotycznym, jak:

  • Tramadol,
  • Pooltram,
  • Fortran,
  • Dolargan,
  • Durogesic.

Obowiązkowa trzeba także zaprzestać przyjmowania aspiryny oraz leków o zbliżonym działaniu, jak ibuprofen, Nurofen etc. Zmniejszają one krzepnięcie krwi, co jest niepożądane przed operacją.

Na 7-10 dni przed operacją

Tutaj warto już skonsultować się z lekarzem, zarówno tym, który będzie przeprowadzać operację, jak i medykiem prowadzącym pacjenta na co dzień (np. internistą). Odstawienia zwykle wymagają takie leki, jak Plavix czy Warfin oraz wspomniana wcześniej aspiryna. Jeśli chodzi o pozostałe leki, to decyzja zawsze należy do lekarza – pacjent nie powinien na własną rękę odstawiać preparatów przyjmowanych na stałe.

Te leki możesz nadal przyjmować

Istnieje cały katalog leków, które śmiało można przyjmować tuż przed położeniem się na stole operacyjnym, ponieważ ich działanie nie ma związku z przebiegiem operacji. Można tutaj wymienić takie leki, jak:

  • Paracetamol,
  • Celebrex,
  • siarczan choondroityny i siarczan glukozaminy,
  • suplementy witaminowe.

Które leki można przyjąć w dniu operacji?

W tym dniu powinno się zrezygnować z przyjmowania wszelkich leków, które nie są aplikowane na stałe, a więc np. środków przeciwbólowych czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Pacjent kontynuuje natomiast przyjmowanie leków na serce i choroby układu krążenia, jak nadciśnienie. Może również przeprowadzić inhalację.

Jeśli natomiast chodzi o leki przeciwcukrzycowe, to wymagana jest tutaj konsultacja z lekarzem prowadzącym pacjenta, który podejmie decyzję, czy lek należy odstawić, a jeśli tak, to kiedy można go zacząć znów przyjmować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.