„Leczenie” zatok tabletkami przeciwbólowymi? Sprawdź, dlaczego to zły pomysł

Maciej Piwowski
01.09.2021

Ból zatok potrafi odebrać ochotę do wszystkiego. Jest bardzo intensywny, szczególnie przy pochylaniu się, utrudnia zasypianie i generalnie normalne funkcjonowanie. Wiele osób próbuje sobie z tym radzić łykaniem tabletek przeciwbólowych, jednak na dłuższą metę nie jest to dobry pomysł. Dlaczego? Sprawdź w naszym poradniku.

To może być infekcja bakteryjna

Zapalenie zatok może być wywołane zarówno infekcją wirusową, jak i bakteryjną. Na tę drugą na pewno nie pomogą popularne leki przeciwbólowe. Konsekwencją ich przyjmowania będzie tylko maskowanie objawów choroby, która wcale nie wygaśnie, a na pewno nie tak szybko, jak po przyjęciu odpowiedniego dobranego antybiotyku.

Jeśli więc bólowi zatok towarzyszy zielonkawa wydzielina z nosa, to najprawdopodobniej masz do czynienia z infekcją bakteryjną. Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który przepisze Ci antybiotyk i problem minie po kilku dniach.

Tabletki przeciwbólowe można przyjmować tylko przez kilka dni

Nie każdy o tym wie, ale nie brakuje też osób, które wprost bagatelizują zalecenia producenta leku. Większość środków przeciwbólowych można przyjmować przez 3 doby. Po tym czasie, jeśli objawy nie ustąpią, należy już zgłosić się do lekarza i dotyczy to nawet tak z pozoru błahej sprawy, jak zapalenie zatok.

Przyjmowanie leków przeciwbólowych na przykład przez tydzień w niczym Ci nie pomoże, a tylko niepotrzebnie wydłuży etap leczenia i skarze Cię na dłuższe męczenie się z zapaleniem zatok.

Tabletki nie są obojętne dla organizmu

To, że są dostępne bez recepty i można je kupić nawet na stacji benzynowej nie oznacza jeszcze, że są w 100 proc. bezpieczne. Owszem, przyjęcie jednej tabletki Ci nie zaszkodzi, natomiast łykanie ich garściami przez kilka dni może doprowadzić do poważnych problemów żołądkowych.

Substancje czynne zawarte w takich lekach w nadmiarze obciążają też nerki, dlatego wybierając taką metodę „leczenia” zatok paradoksalnie narażasz się na jeszcze większe problemy zdrowotne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.