Leczenie wady zgryzu u dorosłych

Krzysztof Jagielski
22.09.2022

Dzięki rozwojowi medycyny leczenie wad zgryzu jest możliwe u pacjentów w niemalże każdym wieku. W kolejkach do ortodonty ustawiają się nie tylko nastolatkowie, ale także osoby po 30. czy 40. roku życia. Sposób leczenia, czas jego trwania oraz koszty z nim związane są zależne od konkretnej wady. Sprawdź, co warto wiedzieć jeszcze przed udaniem się do specjalisty.

Jak wyleczyć wadę zgryzu u dorosłych?

Jeśli zastanawiasz się nad leczeniem wady zgryzu, warto od razu udać się do dobrego ortodonty. Jest to lekarz, który ma odpowiednią wiedzę oraz kompetencje, aby już na pierwszej wizycie rozpoznać wadę oraz oszacować, w jaki sposób najprawdopodobniej będzie wyglądało leczenie. Taka konsultacja zazwyczaj kosztuje od 150 do 250 zł i pozwala określić, czy w Twoim przypadku warto podejmować się walki o piękny uśmiech oraz w jaki sposób to zrobić.

Wady zgryzu u dorosłych leczy się głównie za pomocą aparatów ortodontycznych. Czasami konieczne są także operacje, jednak je proponuje się tylko osobom z zaawansowanymi wadami i należą do rzadkości. Znacznie częściej przeprowadza się wyrywanie zębów, jednak jest to również inwazyjna metoda. Z tego względu decyzję o ekstrakcji powinny być podejmowane bardzo rozważnie.

Czy każdą wadę zgryzu można wyleczyć?

Zdecydowaną większość wad zgryzu da się wyleczyć już za pomocą samego aparatu ortodontycznego. Część z nich będzie jednak wymagała interwencji chirurga. Osiągnięcia współczesnej medycyny sprawiają jednak, że niemalże każdy może cieszyć się pięknym uśmiechem, choć nie da się ukryć, że niektórzy osiągną ten stan znacznie szybciej niż inni.

Najpopularniejsze wady zgryzu, które można wyleczyć w stosunkowo łatwy sposób, to:

  • tyłozgryz — najczęściej występująca wada, która wynika z cofniętej dolnej szczęki;
  • przodozgryz — górna szczęka jest wysunięta za bardzo do przodu, przez co dolne zęby zachodzą na górne;
  • zgryz krzyżowy — dolne zęby zachodzą na górne w części lub całości łuków;
  • zgryz otwarty — brak powierzchni styku zębów w przednim lub tylnym łuku;
  • zgryz głęboki — przednie zęby górne zachodzą zbyt mocno na dolne;
  • stłoczenie — zęby wyrastają pod złym kątem ze względu na ich duży rozmiar.

 

Ile kosztuje leczenie wady zgryzu u dorosłych?

Odpowiedź na to pytanie prawdopodobnie nikogo nie zadowoli, ponieważ to zależy. Od czego? Od wielu czynników, m.in. doświadczenia ortodonty, jego popularności, wiedzy, sprzętów, z jakich korzysta czy nawet lokalizacji gabinetu. Dentysta w dzielnicy Warszawa Bemowo prawdopodobnie wystawi wyższy rachunek niż specjalista z mniejszej miejscowości. Warto jednak mieć na uwadze, że jakość usług w dużych ośrodkach miejskich jest często także znacznie wyższa ze względu na większą konkurencję.

Obecnie ceny aparatów ortodontycznych zaczynają się od 2 tysięcy za jeden łuk, choć warto mieć na uwadze, że jest to wciąż bardzo niska cena. Dodatkowo trzeba doliczyć koszty konsultacji, których liczba zależy od czasu leczenia. U specjalisty płaci się także m.in. za stworzenie modeli, zdjęcie aparatu czy aparat retencyjny. Należy więc liczyć się z tym, że za leczenie wady zgryzu zapłaci się nie mniej niż kilkanaście tysięcy złotych.

Jak długo leczy się wady zgryzu?

Podobnie jak w przypadku kosztów leczenia — to zależy. Zazwyczaj w przypadku dorosłych jest to minimum 1,5 roku przy nieskomplikowanych wadach. Czasami okres ten przedłuża się nawet do 3 lat. Już na pierwszej wizycie dobry ortodonta powinien oszacować, jaki czas będzie optymalny w Twoim przypadku.

Informacja prasowa: Stomatolog na warszawskim Bemowie – https://www.dentsm.pl

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie