Lanolina w kosmetykach – poznaj właściwości tej substancji

Krzysztof Jagielski
13.10.2022

Lanolina jest jednym z najcenniejszych i najczęściej stosowanych składników kosmetyków pielęgnacyjnych. Ciekawostka: używano jej już w XIX wieku! Dziś dysponujemy dokładnymi badaniami, które jednoznacznie potwierdzają zbawienny wpływ lanoliny na skórę. Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Jakie właściwości ma lanolina?

Lanolina to naturalna substancja będąca tzw. emulgatorem. Dodaje się ją do kosmetyków w celu ich zagęszczenia oraz ułatwienia aplikacji. Dlatego jest standardowym składnikiem m.in. kremów czy balsamów do ciała. Dodatkowo lanolina zapobiega rozwarstwianiu się kosmetyków.

Najważniejsze właściwości lanoliny z punktu widzenia korzyści dla skóry to:

  • Doskonałe nawilżanie skóry – lanolina to po prostu emolient, który znakomicie sprawdza się w pielęgnacji suchej i zniszczonej skóry, a także skóry alergicznej, wrażliwej na większość kosmetyków;
  • Właściwości natłuszczające – z tego powodu lanolina jest bardzo częstym składnikiem tzw. dermokosmetyków, a więc produktów kosmetycznych specjalnego przeznaczenia. Świetnie sprawdza się w natłuszczaniu skóry łuszczycowej i atopowej, zabezpieczając również przed nadmierną utratą wody;
  • Właściwości wygładzające – lanolina szczelnie pokrywa ludzką skórę, tworząc na niej cienki, niewidoczny film. Dzięki temu po użyciu kosmetyku z lanoliną skóra sprawia wrażenie idealnie gładkiej, jest bardzo przyjemna w dotyku.

W jakich produktach należy szukać lanoliny?

Lanolina znajduje się w praktycznie każdym dobrym kosmetyku do codziennej pielęgnacji ciała. Szukaj jej przede wszystkim w balsamach łagodzących i nawilżających, kremach do twarzy, ale też w odżywkach do włosów, wcierkach i maskach do włosów, kremach do rąk (zapobiegających pękaniu skóry) czy w kremach do paznokci.

Co ciekawe, lanolina jest podstawowym składnikiem także popularnych pomadek do ust. Ponadto można ją znaleźć w większości kosmetyków specjalnego przeznaczenia, wykorzystywanych w terapii AZS, łuszczycy, egzemy czy innych dermatoz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.