L-karnityna – jeden z najpopularniejszych suplementów na świecie

Jerzy Biernacki
20.02.2018

L-karnitynę doskonale znają kulturyści, ale też osoby, które chcą szybko schudnąć. Ta substancja, naturalnie występująca w ludzkim organizmie, ma bardzo szerokie działanie, ale najlepsze efekty przynosi w odpowiednio wysokim stężeniu. Takim, którego nie zapewni sama dieta. Dlatego właśnie L-karnityna jest bardzo popularnym suplementem.

Czym właściwie jest L-karnityna?

Istnienie L-karnityny w ludzkiej tkance mięśniowej zostało potwierdzone już w 1905 roku. Od tamtej pory trwają badania nad wpływem tej substancji na nasze ciało. Karnityna występuje w dwóch postaciach: D oraz L. Ta pierwsza jest nieaktywna, natomiast druga, nazywana lewoskrętną, wykazuje działanie zarówno fizjologiczne, jak i terapeutyczne.

W ludzkim organizmie znajduje się około 20 g L-karnityny. Zdecydowana większość tej substancji jest dostarczana wraz z pożywieniem. L-karnityna syntetyzuje się głównie w wątrobie, częściowo też w nerkach, mięśniu sercowym, jelitach oraz w mięśniach szkieletowych.

Źródła L-karnityny

Najwięcej L-karnityny znajduje się w mięsie oraz produktach mlecznych. Właśnie dlatego na niedobory tej substancji cierpią głównie osoby będące na diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej. Zapotrzebowanie na karnitynę znacznie wzrasta w okresie ciąży i karmienia piersią.

W momencie, gdy organizm nie jest w stanie uzupełnić niedoborów L-karnityny dzięki samej diecie, zaleca się stosowanie suplementów. Najczęściej sięgają po nie osoby ćwiczące na siłowni oraz starające się zrzucić zbędne kilogramy i wypracować smukłą, wyrzeźbioną sylwetkę. Wykorzystywane są tutaj właściwości karnityny.

L-karnityna dla osób ćwiczących i na diecie

Główną właściwością L-karnityny jest usprawnianie procesy metabolizmu tłuszczów. Suplementowanie tej substancji ułatwia więc schudnięcie. Karnityna jest jednym z głównych składników środków na odchudzanie. Warto również wiedzieć, że sama dieta bez dostarczania organizmowi dostatecznej ilości L-karnityny, rzadko przynosi zadowalające rezultaty.

Po L-karnitynę sięgają także osoby uprawiające sporty siłowe i wydolnościowe. W ich przypadku pożądany jest efekt redukowania zmęczenia mięśni. L-karnityna ogranicza katabolizm, czyli rozpad włókien mięśniowych, poprawia także ogólną wydolność organizmu.

Pomimo bardzo dobrych właściwości L-karnityny, nie należy oczekiwać, że samo przyjmowanie suplementu zagwarantuje świetne efekty. Schudnięcie i wyrzeźbienie ciała wymaga także ćwiczeń oraz przejścia na zdrową, zbilansowaną dietę.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.