Kwas chlorogenowy: nowy hit wśród suplementów?

Piotr Kowalczyk
28.01.2019

Suplementy diety cieszą się niesłabnącą popularnością. Na rynku wciąż pojawiają się nowe produkty, których zażywanie ma mieć zbawienny wpływ na zdrowie, a przede wszystkim na sylwetkę. Jednym z nowszych hitów są suplementy zawierające kwas chlorogenowy. Jakie mogą być efekty ich zażywania? Czy konieczne jest sięganie po tabletki?

Czym jest kwas chlorogenowy?

Kwas chlorogenowy to silny antyoksydant, który występuje w przyrodzie, a konkretnie w tkankach roślinnych. Największe stężenie tej substancji zaobserwowano w nasionach kakaowca, owocach aronii, owocach czarnej jagody, zielonej kawie, owocach i liściach morwy, miodzie, herbacie, pomidorach, pokrzywie, yerba mate i popularnych przyprawach ziołowych.

Wniosek jest prosty. Włączając te produkty do swojej diety można w pełni zaspokoić ewentualne zapotrzebowanie organizmu na kwas chlorogenowy. Nie zmienia to faktu, że wiele osób wybierze gotowe suplementy.

Do kupienia w aptece

Kwas chlorogenowy można bez problemu nabyć w dobrze zaopatrzonej aptece. Najczęściej występuje pod postacią tabletek, które zawierają wyciąg z zielonej kawy. Trzeba przy tym zaznaczyć, że jest to produkt dość kosztowny – miesięczny koszt kuracji może wynieść kilkadziesiąt złotych.

Pamiętaj również, że rozpoczęcie suplementacji kwasu chlorogenowego na własną rękę jest bardzo nierozsądne. Ta substancja nie jest jeszcze do końca zbadana, ale niektórzy naukowcy twierdzą, że w nadmiarze może wywoływać stany zapalne w organizmie. Dlatego przed sięgnięciem po suplement koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Efekty zażywania kwasu cholorogenowego

Podstawową korzyścią z zażywania tego suplementu może być redukcja masy ciała. Zdaniem niektórych naukowców kwas ten wyraźnie ogranicza ilość cukru wchłanianego w przewodzie pokarmowym. Badania kliniczne są jednak – póki co – dość skromne i nie dają podstaw do tego, by okrzyknąć kwas chlorogenowy cudownym środkiem na odchudzanie.

Wiadomo natomiast, że ten suplement może być bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmów osób chorujących na cukrzycę. Kwas chlorogenowy obniża bowiem poziom cukru we krwi, dlatego w niektórych przypadkach lekarz może polecić zażywanie tego środka w formie terapii uzupełniającej.

Wiedza na temat faktycznego wpływu kwasu cholorogenowego na ludzki organizm jest jeszcze zbyt skąpa. Radzimy więc bardzo ostrożnie podchodzić do kwestii rozpoczęcia suplementacji tego środka. Na pewno nie należy tego robić bez fachowej konsultacji lekarskiej. Ponadto trzeba pamiętać, że nawet najskuteczniejszy suplement nie zagwarantuje redukcji masy ciała, jeśli jednocześnie nie zostanie wdrożona zdrowa dieta połączona z aktywnością fizyczną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.